Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Jordania: Gwałciciele nie unikną kary, nawet, jeśli poślubią ofiary

Jordańska PK - demonstracja anty-USA

Bardzo pozytywna zmiana prawa dokonała się w Jordanii – donosi portal Strajk.eu. Obowiązujący od 1960 r. przepis, który pozwalał gwałcicielom uniknąć kary, jeśli poślubili swoje ofiary i utrzymali te małżeństwa przynajmniej przez trzy lata, został zniesiony. Teraz nawet mimo ślubu ze zgwałconą kobietą, sprawca może trafić do więzienia.
 
Zmianą prawa zajęła się parlamentarna komisja legislacyjna, która na wniosek króla Abd Allaha II miała wskazać przestarzałe przepisy. Jednym z nich był artykuł 308, regulujący wspomniane wyżej rozwiązanie, a który miał rzekomo chronić cześć zgwałconych kobiet, narażonych na stygmatyzację społeczną. Zmiana prawa nie była jednak wcale taka prosta, gdyż prawicowi deputowani do samego końca domagali się, by rzeczonego przepisu nie wykreślać, a jedynie lekko go zmodyfikować. Tymczasem pod jordańskim parlamentem trwała demonstracja obrońców praw człowieka, którzy domagali się zagwarantowania całkowitej równości płci. Ostatecznie, postępowym siłom parlamentarnym udało się przegłosować wykreślenie artykułu 308, dzięki czemu jordańscy gwałciciele nie mogą spać spokojnie.
 
Jordania jest jednym z tych państw bliskowschodnich, gdzie dyskryminacja kobiet jest relatywnie niewielka. W 1974 roku przyznano im prawo do startu w wyborach, a od roku 1993 nie było parlamentu bez parlamentarzystek; kobietom powierza się też stanowiska ministerialne. Jordanki mogą również swobodnie podróżować, uczyć się i bez ograniczeń korzystać z służby zdrowia. Niestety, muzułmańskie obywatelki Jordanii nie mogą wychodzić za mężczyzn innych wyznań (Jordańczycy płci męskiej mogą z kolei żenić się z wyznawczyniami innych niż islam religii), a jeśli wyjdą za cudzoziemców, nie mogą przekazać im jordańskiego obywatelstwa. Mimo wielu postępowych reform, wciąż jeszcze w Jordanii problemem jest przemoc wobec kobiet i stosunek organów ścigania wobec tego patologicznego zjawiska. Być może wykreślenie art. 308 pomoże poprawić sytuację w tym zakresie.

Społeczność

Chcemy waszych minerałów