Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

IPN wskazał 943 nieprawomyślne ulice

ipn.jpg

W całej Polsce IPN wskazał 943 ulice, które podlegają tzw. ustawie dekomunizacyjnej. Do 2 września samorządy mają czas, żeby samodzielnie zmienić nazwy ulic, które propagują komunizm.

Dotychczas IPN wystawił 336 opinii, wskazując 943 ulice jako podlegające ustawie. Samorządy, w razie wątpliwości, w każdej chwili mogą zwrócić się do Instytutu Pamięci Narodowej o pomoc w weryfikacji nazwy ulicy" - poinformował w poniedziałek IPN.

Opinie dot. nazw ulic, które mogą podlegać ustawie, historycy IPN wydają na potrzeby m.in. samorządów. Niezależnie od tego Instytut systematycznie uzupełnia spis przykładowych ulic podlegających zmianie. Obecnie lista obejmuje 107 nazw ulic (nie jest jeszcze zamknięta) i znajduje się na stronie IPN www.ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka/zmiany-nazw-ulic/nazwy-ulic/nazwy....

Oprócz ulic upamiętniających wybitnych działaczy politycznych (np. Juliana Bruna, Tomasza Dąbala, Juliana Marchlewskiego) na liście znajdują się również patroni upamiętniający walkę z faszyzmem (ulice Dąbrowszczaków, GL/AL, LWP, 9 Maja, Obrońców/Bohaterów Stalingradu), ludzie kultury i nauki (Leon Kruczkowski, Bruno Jasieński, Jan Hempel, Oskar Lange) oraz ofiary i bojownicy w walce z polską reakcją (np. Bronisław Wesołowski, przewodniczący delegacji Rosyjskiego Czerwonego Krzyża zamordowany przez polską żandarmerię, czy Teodor Duracz, obrońca polskich opozycjonistów w sanacyjnych procesach politycznych).

Społeczność

Obama rev