Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Zła praca zabija! Badania to potwierdzają

capitalism kills 2 (1).jpg

Okazuje się, że trudna i niesatysfakcjonująca praca może być znacznie bardziej szkodliwa dla zdrowia niż bezrobocie – donosi portal Strajk.eu. Dwaj naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze, Tarani Chandola i Nan Zhang, przebadali grupę 1116 osób, które w latach 2009-2010 pozostawały bez zatrudnienia. Później części z nich udało się znaleźć satysfakcjonującą posadę, inni zgodzili się na znacznie gorszą pracę, a reszta nadal była bezrobotna.
 
Pracę oceniano nie tylko na podstawie wysokości płac, ale też pewności i stabilnością zatrudnienia, emocji – pozytywnych lub negatywnych – jakie budziło wykonywanie obowiązków oraz odczuwania obaw i lęków związanych z atmosferą w miejscu pracy. Miało to na celu zobiektywizowanie wyników badań.
 
Okazało się, że u osób, które nie były zadowolone ze swojej posady, wyniki badań hemoglobiny HbA1c, triacylogliceroli, białka C-reaktywnego, fibrynogenu i stosunku całkowitego cholesterolu do HDL wypadły zdecydowanie najgorzej. Był to skutek chronicznego stresu, który z czasem może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Ich leczenie może się okazać zbyt kosztowne w stosunku do wysokości zarobków.
 
U bezrobotnych, którzy wzięli udział w badaniu, również wykryto skutki długotrwałego stresu, niemniej były one znacznie mniej dolegliwe niż u osób, które przyjęły kiepską pracę. Najlepszym stanem zdrowia mogli się wykazać oczywiście ci, którym udało się znaleźć satysfakcjonującą posadę.
 
Wniosek z tego taki, że niskie płace, niestabilne zatrudnienie, złe warunki i nieprzyjazna atmosfera w miejscu pracy, czyli typowe kapitalistyczne patologie, mogą być na dłuższą metę po prostu zabójcze.

Społeczność

Ochotnik