Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

Amerykańscy naukowcy: Media minimalizują zagrożenie ze strony faszystowskich terrorystów

telewizja2.jpg

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Georgia udowodnili, że gdy sprawcą ataku terrorystycznego jest muzułmanin, media mówią o tym o 449% częściej, niż kiedy sprawcą jest osoba innego wyznania. Muzułmanie w badanym okresie 2011-2015 popełnili 12,4% zamachów terrorystycznych w USA, lecz poświecono im 41,4% przekazu o terrorze w mediach.

Przykładowo atak na maraton w Bostonie w 2013 r., w którym zginęły 2 osoby, przeprowadziło dwóch muzułmanów. Materiały o tym wydarzeniu stanowią niemal jedną piątą całości materiałów medialnych o zamachach terrorystycznych w badanym okresie.

Dla porównania zamachowi na świątynię Sikhów z 2012 r., w którym biały Wade Michael Page zabił 6 osób, poświęcono jedynie 3,8% przekazu. Terrorystyczny atak białego Dylana Roofa, który otworzył ogień podczas mszy w afro-amerykańskim kościele w Charleston zabijając 9 osób, zdobył 7,4% uwagi mediów. Zamach białego Fraziera Glenna Millera na synagogę w Kansas, w którym zginęły 3 osoby – zajął 3,3% przekazu.

Niezależnie od tego, czy to nieproporcjonalne relacjonowanie zamachów jest świadomą decyzją dziennikarzy, czy nie, to stereotypowe zachowanie wzmacnia narracje kulturowe na temat kogo się bać, a kogo nie. (…) Media amerykańskie obsługując muzułmańskie zamachy terrorystyczne dużo szerzej, niż inne, prezentują ten typ wydarzeń jako częstszy niż inne. Rezultaty badania wskazują, dlaczego Amerykanie tak boją się radykalnego islamu. W rzeczywistości te obawy są mocno przesadzone” – stwierdzili autorzy.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

front