Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

KRLD potępia rezolucję Rady Bezpieczeństwa

KRLD

Ambasador Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej przy ONZ "stanowczo potępił i odrzucił" najnowszą rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z dokonaniem niedawno przez Pjongjang próby jądrowej.

"Moja delegacja stanowczo potępia i kategorycznie odrzuca ostatnią nielegalną i bezprawną rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ" - powiedział ambasador KRLD przy ONZ w Genewie Han Te Song.

Ostrzegł, że "planowane kroki", które podejmie jego kraj, "spowodują, że Stany Zjednoczone odczują największy ból, jakiego kiedykolwiek doświadczyły".

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną po przeprowadzeniu przez ten kraj 3 września kolejnej eksplozji nuklearnej. Nowa blokada przewiduje m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do KRLD: do 500 tys. baryłek od 1 października do końca 2017 roku i do 2 mln baryłek w ciągu 2018 roku i lat następnych. Sankcje wprowadzają także całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do KRLD i zakaz importowania północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Od końca drugiej wojny światowej oficjalnie przeprowadzonych zostało na świecie 2065 prób jądrowych w tym 2047 przez 5 stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA - 1032, ZSRR/Rosja - 715, Wielka Brytania - 45, Francja - 210, ChRL - 45). Korea Północna przeprowadziła jak dotąd 6 prób.

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008