Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 120 gości.

Katalonia: Deklaracja niepodległości, niekonsekwencja liberała Puidgemonta

Carles Puidgemont - premier Katalonii

We wtorek 10 października wieczorem premier Katalonii, wywodzący się z nacjonalistyczno-liberalnej partii Katalońska Europejska Partia Demokratyczna (Partit Demòcrata Europeu Català, PdeCAT) podpisał deklarację niepodległości Katalonii
Deklaracja głosi,  że "z dniem dzisiejszym Katalonia odzyskuje pełną suwerenność","Wzywamy wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do uznania republiki Katalonii za państwo niepodległe i suwerenne. Wzywamy rząd Katalonii, by podjął wszelkie konieczne kroki, aby uczynić tę deklarację niepodległości możliwą i w pełni skuteczną"
Puigdemont zastrzegł, że skutki tej deklaracji powinny zostać odroczone aby umożliwić rozmowy z Madrytem o przyszłości regionu.
Dokument zatytułowany "Deklaracja przedstawicieli Katalonii" głosi, że "z dniem dzisiejszym Katalonia odzyskuje pełną suwerenność".
 
Wartość prawna deklaracji nie jest jasna, ponieważ wcześniej, występując przed parlamentem, Puigdemont ogłosił niepodległość, ale zaraz potem zaapelował do deputowanych by odroczyli o kilka tygodni secesję Katalonii aby umożliwić rozmowy z rządem w Madrycie o przyszłości regionu.
Jak twierdzi agencja prasowa Reuters, zwolennicy niepodległości czują się rozczarowani niekonsekwencją Puidgemonta.
Konflikt pomiędzy Puidgemontem a rządem Rajoya wynika z nieuznania ważności referendum niepodległosciowego z 1 pażdziernika przez Madryt. Frekwencja w referendum wynosiła 43%, przy 90% głosujących za niepodległością Katalonii.
 W niedzielnym referendum 92% głosujących opowiedziało się za utworzeniem Republiki Katalonii. Spośród 5,3 mln Katalończyków uprawnionych do głosowania zagłosować udało się 2,3 mln wyborców. Ta ostatnia liczba nie obejmuje 770 tys. głosów, które wg organizatorów skonfiskowała hiszpańska policja. W wyniku rządowych represji rannych zostało prawie 900 osób.
 

Społeczność

Dobry kułak