Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Hiszpania: Madryt obiecuje zmianę konstytucji, nie respektuje prawa Katalończyków do samostanowienia

catalonia is not spain.jpeg

Przywódca hiszpańskiej opozycji, prawicowy socjaldemokrata Pedro Sanchez ogłosił w środę, że uzgodnił z konserwatywnym premierem Mariano Rajoyem rozpoczęcie reformy konstytucji, która mogłaby zmienić sposób zarządzania regionami autonomicznymi, w tym Katalonią.

Przewodniczący Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), który we wtorek wieczorem spotkał się z premierem, podkreślił, że obaj są przekonani, iż "nadszedł moment, by przystąpić do reformy konstytucji".

W najbliższym czasie zostanie utworzona komisja, która przez sześć miesięcy będzie badać obecny system autonomii regionów i podział władzy między regionami a rządem centralnym. Następnie komisja konstytucyjna hiszpańskiego parlamentu, czyli Kongresu Deputowanych, rozpocznie debatę na temat reformy ustawy zasadniczej.

Sanchez sprecyzował, że debata w Kongresie Deputowanych umożliwi omówienie, w jaki sposób "Katalonia pozostanie częścią Hiszpanii, a nie w jaki sposób ją opuści". Określił również wtorkową deklarację niepodległości Katalonii jako "ceremonią absurdu". Oznacza to, że Madryt w dalszym ciągu nie respektuje prawa Katalończyków do samostanowienia.

Społeczność

marks