Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Francja: Zastrajkowało 5 milionów pracowników budżetówki

Strajk

We wtorek 10 października ponad 5 mln pracowników budżetówki strajkowało we Francji; odbyło się również ponad 130 manifestacji. Po raz pierwszy od 10 lat do protestu zgodnie wezwało 9 central związkowych działających wśród pracowników publicznych, w tym urzędników, nauczycieli i pracowników służby zdrowia.

Obserwatorzy podkreślają, że wszyscy związkowcy zgodni są w sprawie budżetówki, ale nie chcą dołączyć do centrali związków zawodowych CGT, która pragnie dalej zwalczać reformę kodeksu pracy (cytują przy tym przywódcę centrali Force ouvriere Jean-Claude'a Mailly, który przyznał, że "nie wszyscy nadajemy na tych samych falach"). Zwracają również uwagę na niedotrzymane obietnice władz i na to, że pracownicy sektora publicznego czują się przez nie niedoceniani i nieszanowani.

W wyniku strajku publiczne linie lotnicze musiały odwołać 30% lotów. Ministerstwo edukacji doniosło, że protestowało 17% nauczycieli.

Rządowy plan cięć przewiduje zwolnienie 120 tysięcy pracowników sektora publicznego, zamrożenie płac i obniżenie wynagrodzenia za czas choroby. Wg sondażu Elabe przeprowadzonego 26 i 27 września na grupie 1001 Francuzów, 69% respondentów uważa politykę prezydenta Macrona za niesprawiedliwą.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN - rocznica