Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 83 gości.

Polska: Lekarze rezydenci wznowili strajk głodowy

sluzba_zdrowia_x.png

Lekarze rezydenci, prowadzący od 2 października protest głodowy – przy czym ci, którzy nie mogą bądź nie chcą się głodzić, wspierając strajkujących kolegów i koleżanki, oddając krew – wznowili wczoraj strajk, przerwany na jeden dzień na czas rozmów z premier Beatą Szydło oraz ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Zdaniem strajkujących, przedstawiciele rządu nie przekazali żadnych konkretnych pomysłów na poprawę sytuacji polskiej służby zdrowia – dlatego właśnie protest został wznowiony. Rząd z kolei atakuje lekarzy rezydentów, twierdząc że chcą oni zarabiać po 9 tys. zł miesięcznie, a także ignorują propozycje kompromisu płynące ze strony władz państwowych.
 
Strajkujący rzeczywiście domagają się podwyżek, choć nie aż tak wysokich, jak twierdzi prawicowa propaganda, niemniej jednak głównym celem ich akcji jest zwrócenie uwagi na tragiczną sytuację polskiej służby zdrowia, przede wszystkim jej niedofinansowanie. Jedynie ok. 4,4 proc. polskiego PKB przeznaczane jest na finansowanie publicznej opieki zdrowotnej; pod tym względem Polska znajduje się na szarym końcu państw Unii Europejskiej, a rekomendacja Światowej Organizacji Zdrowia mówi o 6,8 proc PKB (minimum o 6 proc.). Strajkujący lekarze twierdzą, że jeżeli w szybkim czasie nakłady na służbę zdrowia nie ulegną zwiększeniu, cały system może się zawalić.
 
Protest rozszerza się. Lekarzy rezydentów z Warszawy wspierają ich koledzy z innych miast, a także studenci medycyny. Strajk ma też poparcie działających w branży medycznej związków zawodowych. Niewykluczony jest również wybuch strajku generalnego w polskiej służbie zdrowia.

Społeczność

Lenin001