Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 21 gości.

Zaostrza się protest lekarzy rezydentów

rezydenci.jpg

 Jak donosi „Rzeczpospolita”, lekarze rezydenci, prowadzący od 15 dni protest głodowy, zapowiedzieli, że z powodu braku odpowiedzi rządu na ich postulaty nie będą wstrzymywać protestów, które chcą podjąć rezydenci i inne środowiska medyczne popierające ich żądania.

 - Głodówki rozleją się na cały kraj – ostrzegają (dotychczas protest prowadzą jedynie młodzi medycy z Warszawy).

- Zwróciliśmy się do pani premier z postulatem wzrostu nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB do 2020 roku. To postulat, który uważamy za realny i konieczny, abyśmy mogli leczyć pacjentów w dobrych i odpowiednich warunkach. Drugi - to przyspieszenie zaplanowanej przez ministra Radziwiłła podwyżki. Nasz postulat to zarobki 1,05 średniej krajowej dla rezydenta jeszcze w tym roku, co oznaczałoby powrót do zarobków rezydentów z 2009 roku. Trzeci - prośba o powołanie zespołu renegocjującego poziom minimalnego wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia zapisany w ustawie - przypomnieli rezydenci na konferencji prasowej.
- Nasza propozycja jest na stole, od 48 godzin czekamy odpowiedź i na ruch rządu – dodawali protestujący.

Według ocen aktualnie prowadzących protest lekarzy rezydentów strajki głodowe zostaną podjęte w co najmniej trzech miastach poza Warszawą.

- Dziękujemy panu ministrowi za wiele lat pracy w samorządzie lekarskim (minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wystąpił z lekarskiego samorządu – Naczelnej Rady Lekarskiej, gdyż ta poparła protest).  Minister Radziwiłł nie wypisał się jednak z rządu PiS. Pamiętamy, jakie minister Radziwiłł formułował postulaty jako prezes NRL.  Kiedy premier Beata Szydło powoływała na ministra zdrowia doktora Radziwiłła, spodziewaliśmy się, że te postulaty będą realizowane jako program rządowy. Jeśli jednak minister Radziwiłł wycofuje się z zapowiedzi wzrostu nakładów do 6 proc. PKB w trzy lata, dwóch średnich krajowych dla rezydenta i trzech dla lekarza specjalisty, oznacza to, że oszukał całe środowisko.
- Byliśmy pełni wiary i nadziei, że ministrem zdrowia zostaje człowiek, który ma wszystko przemyślane, który od 20 lat ma moralny kręgosłup i cały czas mówi o tym w ten sam sposób, podpisuje stosowne dokumenty, a dzień po objęciu urzędu wycofuje się z tych wszystkich słów. Nie akceptujemy tego - mówili.

Dziś o godzinie 16 miało miejsce spotkanie Porozumienia Zawodów Medycznych, największej organizacji skupiająca pracowników ochrony zdrowia, która zdecydowała, że przekształca lokalny strajk głodowy lekarzy ze stolicy w protest ogólnopolski, co zapowiedział w poniedziałek szef komitetu protestacyjnego PZM Tomasz Dybek.

Komitet Protestacyjny Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM) to podmiot, który powstał wraz z rozpoczęciem protestu głodowego lekarzy rezydentów. PZM tworzy zaś kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia. Protest głodowy rezydentów trwa od 2 października.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

SIERP i MŁOT