Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

IPN chce czystki na Powązkach Wojskowych

Julian Marchlewski

Nie wyobrażam sobie świętowania stulecia naszej wiktorii nad Wisłą, naszych zmagań o niepodległość Polski, kiedy w tym samym czasie, na Powązkach istniałoby mauzoleum Juliana Marchlewskiego czy Bolesława Bieruta. Zatrzymany na przedpolach Warszawy w 1920 roku bolszewizm, powrócił pod koniec wojny. Bolesław Bierut był jego funkcjonariuszem” – oświadczył Jarosław Szarek, szef IPN, w TVP Info.

Z Alei Zasłużonych znikną prawdopodobnie Bierut, Marchlewski i Gomułka. Nie wiadomo dokładnie, co z resztą grobów prominentnych osobistości PRL. IPN sposobu na dekomunizację nekropolii szuka od ponad pół roku, teraz pojawiły się deklaracje o ramach czasowych. Cmentarnej czystki domaga się również Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych z Jerzym Bukowskim na czele.

„Nadszedł czas na dokonanie na tym cmentarzu takich zmian, aby Julian Marchlewski, Bolesław Bierut, Karol Świerczewski, Władysław Gomułka, Wojciech Jaruzelski nie spoczywali obok generała Tadeusza Bora-Komorowskiego, pułkownika Ryszarda Kuklińskiego i wielu innych bohaterów” – apelował już w zeszłym roku rzecznik POKiN do szefa IPN.

Społeczność

Ochotnik