Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 28 gości.

Ukraina: były prezydent Gruzji i podopieczny USA przeciwko władzom w Kijowie

sk 2f074a_1.jpg

Były prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili, odpowiedzialny za gruzińską agresję na Osetię Południową  i wojnę z Rosją w 2008 r, ścigany we własnym kraju listem gończym, został niedawno zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.
 
Saakaszwili po ucieczce Gruzji przebywał w USA, po czym pojawił się na Ukrainie podczas tzw Euromajdanu. Był aktywnie zaangażowany w pucz przeciwko prezydentowi Janukowyczowi, przemawiał na Majdanie. Niektóre źródła twierdzą, że był również zaangażowany w sprowadzenie gruzińskich snajperów, którzy w Kijowie strzelali zarówno do demonstrantów jak i do milicjantów. O zbrodnię tę opozycja oskarżyła reżim Janukowycza. W 2015 r. otrzymał ukraińskie obywatelstwo i został mianowany został mianowany przewodniczącym Międzynarodowej Doradczej Rady Reform - ciała konsultacyjnego przy ukraińskim prezydencie a następnie Przewodniczącym Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej.
 
Jednocześnie władze Ukrainy odmówiły prokuraturze Gruzji ekstradycji Saakaszwilego i byłego ministra sprawiedliwości Gruzji Zuraba Adeiszwili. Tę nadzwyczajną życzliwość ukraińskiego reżimu Saakaszwili zawdzięcza między innymi starej znajomości z obecnym prezydentem Petro Poroszenko, z którym poznał się jeszcze w czasach ZSRR, podczas studiów na Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.
 
Osobiście ja i wielu Gruzinów odebraliśmy te działania (prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki) po prostu jak policzek wymierzony i władzom Gruzji, i narodowi gruzińskiemu, gdyż tego nie można nazwać przyjaźnią, gdy w Gruzji jest poszukiwany, oskarżany, a tu mianują go wysokim urzędnikiem i jeszcze podają jako wzór czy też ojca demokracji  – oświadczyła wówczas liderka i była rzeczniczka partii Demokratyczny Ruch-Zjednoczona Gruzja, Nino Burdżanadze.
 
Micheil Saakaszwili i Lech Kaczyński, 23 sierpnia 2006: 3 marca 2008 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP za „wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy między Rzeczpospolitą Polską a GruzjąRelacje między obydwoma pupilami USA pogorszyły się  w zeszłym roku. Saakaszwili ustąpił z funkcji gubernatora Odessy i oskarżył prezydenta Ukrainy o popieranie skorumpowanych polityków oraz brak należytej walki z korupcją. Saakaszwili utworzył też własną partię polityczną Ruch Nowych Sił i nawoływał do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.
 
W lipcu tego roku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pozbawił go ukraińskiego obywatelstwa. 10 września 2017 r. Saakaszwili nielegalnie przekroczył granicę polsko-ukraińską w grupie swoich zwolenników, po czym udał się do Lwowa, gdzie w towarzystwie mera miasta zapowiedział objazd regionów kraju i spotkania ze zwolennikami. Mimo ucieczki na dach kamienicy został 5 grudnia zatrzymany w swoim mieszkaniu w Kijowie pod zarzutem współpracy z Rosją i przyjęcia od Rosjan pieniędzy z zamiarem obalenia władz państwowych, a następnie siłą uwolniony przez swoich zwolenników. Przed parlamentem Ukrainy w Kijowie odbyła się demonstracja kierowana przez byłego prezydenta Gruzji.
 
- Wzywam mieszkańców Kijowa, by przyszli tu na akcję pokojową, żeby w sposób pokojowy wyjaśnić temu parlamentowi, że organy ustawodawcze Ukrainy przejęli złodzieje i bandyci (...) „Odejdę stąd wraz z narodem ukraińskim wyłącznie jako zwycięzca. Drodzy kijowianie! W związku z tym, że ocaliliście mi dziś życie, od dziś należy ono do was – wołał Saakaszwili do około tysięcznego tłumu. Następnego dnia rano policja dokonała szturmu na miasteczko namiotowe jego zwolenników, by aresztować Saakaszwilego, lecz nie było go wśród protestujących/
 
Prokurator generalny Ukrainy, Jurij Łucenko zaprezentował w parlamencie nagrania rozmów telefonicznych, które mają potwierdzać współpracę środowiska Saakaszwilego z otoczeniem ukrywającego się w Rosji i obalonego w 2014 roku byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Łucenko stwierdził, że Saakaszwili otrzymał z Rosji ok. pół miliona dolarów na akcje antyrządowe na Ukrainie. Dodał, że Gruzin finansowany jest przez zbiegłego z Ukrainy w 2014 roku Serhija Kurczenkę, oligarchę uważanego za skarbnika rodziny Janukowycza.
 
Źródło: PAP, Wikipedia

 Dlaczego Saakaszwili zjada swój krawat?
Wideo nakręcone w czasie rosyjskiej kontrofensywy podczas wywołanej przez Gruzję wojny w 2008 r.

See video

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN - rocznica