Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 24 gości.

ZNP: Nauczyciele przymuszani do "wolontariatu"

Szkoła

Likwidacja godzin karcianych miała uwolnić nauczycieli od wykonywania pracy za darmo, ale w praktyce niewiele się zmieniło. Teraz nauczyciele są przymuszani do prowadzenia zajęć w ramach "wolontariatu".

Obowiązujące do 1 września br. przepisy Karty Nauczyciela nakładały dla nauczycieli obowiązek poświęcania godziny lub dwóch tygodniowo na zajęcia pozalekcyjne.

Ministerstwo edukacji obiecywało, że dzięki likwidacji tych niepłatnych zajęć, będą dostawać więcej płatnych godzin na zajęcia z uzdolnionymi dziećmi.

Na obietnicach się skończyło. ZNP zwraca uwagę, że na nauczycielach wywierana jest presja, by przydzielone im w/w zajęcia wykonywali w ramach wolontariatu.

Według związkowców takie działania są sprzeczne z Prawem oświatowym i "zmierzają do obejścia przepisów dotyczących czasu pracy i wynagrodzenia, a być może także uprawnień urlopowych, określonych w ustawie Karta Nauczyciela".

"W przypadku wymuszania na nauczycielach podejmowania realizacji swoich obowiązków nauczycielskich w ramach wolontariatu mamy do czynienia z wykorzystywaniem podległości służbowej w celu zawarcia umowy zmierzającej do obejścia prawa" - pisze ZNP w opublikowanej przez siebie opinii prawnej.

Wg nauczycieli umowa wolontariacka, która albo zastępuje pracę nauczyciela pracą wolontariacką, albo wymusza na nauczycielu prowadzenie zajęć w ramach wolontariatu, narusza prawo i zasady współżycia społecznego, co czyni ją "nieważną z mocy prawa".

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse