Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Polska: Prawicowy Sejm odrzuca projekt ustawy liberalizującej prawo antyaborcyjne

Aborcja

Obywatelski projekt ustawy liberalizującej prawo antyaborcyjne w Polsce autorstwa komitetu Ratujmy Kobiety, zakładający umożliwienie przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży do 12 tygodnia bez podania przyczyn, przywrócenie dostępności tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty oraz wprowadzenie rzetelnej edukacji seksualnej do szkół, został wczoraj odrzucony przez Sejm podczas pierwszego czytania. Za jego odrzuceniem głosowała większość posłów Prawa i Sprawiedliwości (aczkolwiek blisko 60 poparło skierowanie projektu do dalszych prac w komisji), a także część parlamentarzystów rzekomej opozycji, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej. Niektórzy posłowie PO i Nowoczesnej w ogóle nie stawili się na głosowanie. Skutek jest taki, że do skierowana projektu do dalszych prac zabrakło 9 głosów.
 
Kiedy Barbara Nowacka przedstawiała projekt komitetu Ratujmy Kobiety, na Sali Plenarnej słuchała ją zaledwie garstka parlamentarzystów, który następnie wzięli udział w „debacie” na temat aborcji. Była to jawna demonstracja poselskiej pogardy wobec obywateli. Tymczasem pod Sejmem demonstrowali zarówno obrońcy praw kobiet, jak i zwolennicy zaostrzenia, i tak nader restrykcyjnego, polskiego prawa antyaborcyjnego.
 
W całości prawicowy Sejm skierował do dalszych prac drugi obywatelski projekt ustawy, zakładający zakaz przeprowadzani zabiegów przerwania ciąży w wypadku ciężkiego, nieodwracalnego uszkodzenia płodu.
 
Obrończynie i obrońcy praw kobiet zapowiadają wznowienie Czarnego Protestu; pierwsze zapowiedzi, jakie można znaleźć na portalach społecznościowych, mówią, że początek nastąpi już w najbliższą sobotę.

Społeczność

jednolity front