Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 29 gości.

Polska: Warunki pracy w Amazonie niedostosowane "do możliwości psychofizycznych człowieka"

Amazon

Gazeta Wyborcza” dotarła do opinii biegłego ds. BHP dot. warunków pracy w centrum logistycznym Amazona w wielkopolskich Sadach. Zlecił ją Sąd Rejonowy w Poznaniu, który rozpatruje obecnie kilkanaście spraw pracowników internetowego giganta.

Biegły został powołany w sprawie Łukasza B., byłego pracownika, którego Amazon zwolnił za „spowalnianie” pracy. B. domaga się cofnięcia tej decyzji, argumentując, że stawiane mu wymagania były niemożliwe do spełnienia. Biegły odwiedził centrum logistyczne w połowie listopada, zapoznając się z systemem norm obowiązujących pracowników.

W swojej opinii zapisał, iż co cztery tygodnie Amazon w oparciu o dotychczasowe wyniki wyznacza nową, coraz wyższą normę. Regulamin pracy w centrum logistycznym przewiduje, że jeśli pracownik cztery razy w roku nie wykona 100% normy, może zostać wyrzucony, przy czym nawet 99% normy oznacza negatywną ocenę pracy w danym okresie.

„Pracodawca powinien przewidzieć różne normy pracy, biorąc pod uwagę możliwości człowieka z uwagi na jego wiek (…) Nie powinno się przy wymuszonym tempie pracy stosować takich samych norm dla 20- i 50-latków” – czytamy w cytowanej przez „GW” opinii biegłego. Wskazanych „powinności” Amazon nie wypełnił.

Biegły wskazał również, że długość nocnej zmiany (10,5 godz. cztery razy w tygodniu) jest nadmierna. Dodatkowo pracownicy mają tylko dwie 15-minutowe przerwy, (dodatkową trzeba odpracowywać), przy czym za miejsce do odpoczynku służy jedno monitorowane krzesło w każdym z trzech magazynowych kondygnacji.

Wg opinii biegłego Amazon „w całym procesie organizacji pracy nie wziął w ogóle pod uwagę dostosowania warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka-pracownika”.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Sierp i młot