Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Francja: Studenci blokują uniwersytety

francja

Studenci, w proteście przeciwko nowym zasadom rekrutacji, od kilku tygodni całkowicie blokują 3 francuskie uniwersytety. Wydziały i audytoria wielu innych uniwersytetów również są okupowane.

W piątek wieczór przed zablokowanym paryskim uniwersytetem Pierre Mendes France pojawiło się około 30 osób w kaskach motocyklowych i z zamaskowanymi twarzami, którzy zaatakowali protestujących studentów. Nie było rannych. Policja zatrzymała 6 uczestników ataku. Paryski sąd administracyjny odrzucił w sobotę skargę prawicowego zrzeszenia studenckiego UNI z wezwaniem do interwencji policji w celu zlikwidowania blokady Uniwersytetu.

Blokady francuskich uniwersytetów rozpoczęły się w ubiegłym miesiącu jako protest przeciw nowemu systemowi zapisów na studia. Wg francuskiego prawa każdy maturzysta ma prawo do rozpoczęcia nauki na uniwersytecie. W zeszłym roku, z powodu nadmiaru kandydatur, bez przydziału znalazło się około 6 tys. maturzystów, których wyeliminowało komputerowe losowaniu ministerialnego portalu.

Obecna minister szkolnictwa wyższego Frederique Vidal przedstawiła w grudniu ub.r. nowy system, który ma „raz na zawsze skończyć z losowaniem”, a polega na wzięciu pod uwagę wyników szkolnych kandydatów. Uczelnie mogą w praktyce odmówić przyjęcia maturzystów. Taka selekcja jest uważana przez wielu uczniów i pedagogów za niedopuszczalną, gdyż jest niezgodna z ich duchem i tradycją uniwersytecką, jak i z literą prawa.

Początkowo protesty przeciw nowemu systemowi były słabo słyszalne. Uwagę całego kraju przyciągnęło dopiero brutalne „odblokowywanie” audytorium uniwersytetu w bretońskim Rennes przez grupę zamaskowanych mężczyzn uzbrojonych w pałki i łomy.

Deputowany Francji Nieujarzmionej (LFI), reżyser i dziennikarz Francois Ruffin, który w zeszłym tygodniu zgromadził na wiecu kilka tysięcy osób, poparł studentów i strajkujących kolejarzy oraz wezwał do ogólnokrajowej manifestacji 5 maja (pierwsza rocznica wyboru Emmanuela Macrona na prezydenta).

Społeczność

CAPITALIST