Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 29 gości.

Nie żyje prof. Jacek Tittenbrun, marksistowski socjolog z Poznania

Jacek_Tittenbrun.jpg

W czwartek 12 kwietnia w wieku 66 lat zmarł prof. Jacek Tittenbrun, naukowiec, marksistowski socjolog i krytyk tzw. "transformacji ustrojowej jaka nastąpiła po restauracji kapitalizmu w Polsce w 1989 roku.
 
Tittenbrun był autorem ponad 100 publikacji naukowych, 11 książek i współautorem 5 kolejnych. Jego najważniejsze prace to "Upadek socjalizmu realnego" z roku 1992 czy też "Z deszczu pod rynnę - studium polskiej prywatyzacji" - czterotomowe dzieło wydane w roku 2007.
 
Na portalu Władza Rad w 2011 roku opublikowaliśmy artykuł Jacka Tittenbruna pt. "Klasa robotnicza czy klasa pracownicza"
 
Jak napisał dr Krystian Szadkowski z Instytutu Filozofii UAM
 
Profesora Tittenbruna poznałem na jednej z konferencji w Pobierowie, miejscu, w którym w wyjątkowej atmosferze spotykały się różne pokolenia polskich marksistów i marksistek. Pamiętam wyraźnie jego polemiczny wigor uaktywniający się po każdym kolejnym wystąpieniu. Styl, z jakim przekazywał wiedzę, nie wszystkim mógł wydawać się przystępny.
 
Profesor Tittenbrun nie baczył na hierarchie, układy czy koneksje. Z tą samą swadą wypunktowywał mielizny profesorskich referatów i wskazywał polityczne wypaczenia doktoranckich prezentacji, co rugał za idealizm organizatorów konferencji. Był bowiem socjologiem, nieprzejednanym człowiekiem lewicy, marksistą (choć zawsze podkreślał, że nie znosi dogmatów i sam dawno już przekroczył ograniczenia Marksowskiego projektu) i komunistą, nie akceptował miernoty i zwalczał ją pod każdą postacią
 
Pełen tekst nekrologu na stronie Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu:
 
http://filozofia.amu.edu.pl/aktualnosci/zmarl-prof-dr-hab-jacek-tittenbrun/
 
 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN