Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Kolejny protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie

niepełnosprawni_sejm.jpg

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych od wczoraj prowadzą protest w Sejmie – donosi portal Strajk.eu. Jest to już druga tego typu manifestacja; pierwsza odbyła się w roku 2014 i zakończyła się częściowym sukcesem – świadczenie pielęgnacyjne, przysługujące rodzicom niepełnosprawnych dzieci, którzy z powodu opieki nad nimi rezygnują z pracy, rząd PO-PSL podniósł z 620 do 1407 zł. Protestujący opiekunowie twierdzą jednak, że to wciąż za mało, nazywając świadczenie w tej wysokości głodowym.
 
Obecny protest – wedle uczestników będący kontynuacją tamtego sprzed czterech lat – stawia sobie za cel walkę o świadczenia dla pełnoletnich niepełnosprawnych i ich opiekunów. Jego uczestnicy domagają się podwyższenia renty socjalnej dla niepełnosprawnych powyżej osiemnastego roku życia do poziomu najniższej renty ZUS z tytułu niezdolności do pracy (1029 zł brutto), a w dalszej kolejności – stopniowego jej podnoszenia do wysokości minimum socjalnego dla osoby zdrowej gospodarującej wspólnie z osobą niepełnosprawną. Protestujący oczekują również wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł dla osoby niepełnosprawnej, bez kryterium dochodowego.
 
Opiekunowie obecni w Sejmie chcą przedstawić swoje postulaty Jarosławowi Kaczyńskiemu, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrze rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbiecie Rafalskiej. Podkreślają, że w roku 2014 politycy PiS-u przychylnie patrzyli na ich protest, wydawali się przejęci ich sytuacją bytową i obiecywali pomoc. O tej ostatniej szybko jednak zapomnieli po dojściu do władzy. Jak do tej pory, partia rządząca ograniczyła się do przysyłania do protestujących drugorzędnych działaczy. Co ciekawe, opiekunów i ich podopiecznych wpuściła do Sejmu posłanka Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus, która twierdzi, że popiera ich postulaty.
 
Protest wspiera również Warszawski Strajk Kobiet, który zorganizował wczoraj solidarnościową demonstrację pod Sejmem.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008