Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 34 gości.

"Dobra zmiana" w polskim rolnictiwe - nienormowany czas pracy i brak minimalnej stawki godzinowej

Rolnictwo

 
Od poniedziałki obowiązuje nowa ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w ubiegłą środę.

Pracownicy sezonowi zatrudnieni na podstawie nowej umowy „o pomocy przy zbiorach” będą objęci ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim. Jednocześnie ustawa sankcjonuje np. nienormowany czas pracy i brak prawa do wypoczynku. Pomocników nie będzie dotyczyć również minimalna stawka godzinowa.

Brak norm dotyczących czasu pracy czy minimalnych standardów płacowych oznacza legalizację brutalnego wyzysku, który stanie się smutną codziennością. Pracodawca będzie bowiem mógł legalnie płacić pracowników 1 zł za godzinę. Niskie stawki nie będą nadużyciem, lecz staną się prawem wynikającym z ustawy. Pod tym względem to podporządkowanie prawa interesom najbardziej nieuczciwych pracodawców.” - twierdzi Piotr Szumlewicz, przewodniczący Rady OPZZ województwa mazowieckiego.
 
Dodaje również: „Ustawa daje pracownikowi ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe, ale nie wprowadza przepisów, które chroniłyby pracowników przed wypadkami. Praca bez limitów czasowych i szkoleń BHP grozi dużą liczbą wypadków i uszczerbkiem na zdrowiu pracowników”.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

che rebel