Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Portoryko: Około 5 tysięcy śmiertelnych ofiar kolonializmu i neoliberalizmu

Portoryko

Wg najnowszych szacunków naukowców z Uniwersytetu Harvarda 4645 mieszkańców Portoryko zginęło w wyniku huraganu Maria w okresie od 20 września do 31 grudnia 2017 r. Huragan ten uderzył w wyspę we wrześniu zeszłego roku. Wg oficjalnych danych rządu USA zginąć miały jedynie 64 osoby.

Wg badaczy główną przyczyną zgonów były przerwy w opiece medycznej wywołane przerwami w dostawie prądu, a także zablokowaniem lub całkowitym wymyciem dróg, przez co wiele miejscowości zostało odciętych od świata.

Badacze udawali się od drzwi do drzwi – wybierając z terytorium zależnego od Stanów Zjednoczonych, zamieszkiwanego łącznie przez 3,3 mln ludzi – losowo 3299 domów. Wykorzystali kryteria z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Chorób Zakaźnych, by dowiedzieć się, czy śmierć danej osoby mogła być związana z następstwami po huraganie Maria. Szacunek 4645 zgonów nie obejmuje osób zaginionych, których ciał nie odnaleziono -łączna liczba ofiar może wynosić nawet ponad 5700.

Kryzys humanitarny w amerykańskiej kolonii spotęgowała polityka rządu USA. Administracja Donalda Trumpa ociągała się z zawieszeniem tzw. ustawy Jonesa, która zapewnia statkom pod amerykańską banderą wyłączny dostęp do portorykańskich portów, co ograniczyło ilość dostarczonej pomocy humanitarnej. Ustawę zawieszono dopiero 28 września i tylko na okres 10 dni. Katastrofa była również pretekstem do narzucenia Portorykańczykom neoliberalnego programu cięć i prywatyzacji. Sztandarowym przykładem realizacji tego programu była sprawa Whitefish Energy - firmy, która wygrała warty 300 mln USD przetarg na odbudowę miejscowej sieci elektrycznej. Po przetargu wyszło na jaw, że firma zatrudnia jedynie 2 osoby oraz ma swoją siedzibę w rodzinnym mieście sekretarza spraw wewnętrznych Ryana Zinkego. Okazało się również, że syn Zinkego odbywał w firmie staż, a jej głównym inwestorem jest HBC Investment - spółka, której twórca finansował kampanię Trumpa.

Wg badaczy z Harvardu przeciętnie gospodarstwa domowe w Portoryko były pozbawione prądu przez 84 dni, wody przez 64 dni bez wody i dostępu do telefonii komórkowej przez 41 dni.

Społeczność

USRR