Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

AI krytykuje tłumienie protestów w Polsce

Strajk

Najnowszy raport AI ostrzega przed zagrożeniami dla wolności zgromadzeń w Polsce. Działacze Amnesty International Polska zorganizowali w poniedziałek konferencję prasową, podczas której opublikowali nowy raport.

"Wolność pokojowych zgromadzeń jest jedną z podstaw realizacji innych praw obywatelskich i politycznych. Dzięki niej ludzie mają moc nagłaśniania ważnych dla siebie spraw. Władze muszą powstrzymać się od karania za udział w pokojowych demonstracjach. Ochrona wolności pokojowych zgromadzeń jest także sprawdzianem dla władz i całego społeczeństwa, a jej gwarancją są niezależne sądy i niezawiśli sędziowie" – powiedziała Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce.

W raporcie znalazły się dowody na nadużywanie siły przez policję podczas demonstracji oraz podwójne standardy dot. zabezpieczania imprez cyklicznych – uczestnicy zgromadzeń skrajnie prawicowych traktowani są łagodniej, a funkcjonariusze nie doświadczają żadnej konsekwencji za stosowane represje.

Od wejścia w życie nowego prawa o zgromadzeniach w kwietniu zeszłego roku, do Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieście trafiły 632 sprawy przeciwko uczestnikom zgromadzeń. W 2016 roku nie wpłynęła żadna. Dodatkowo wojewoda mazowiecki od wiosny 2017 r. do wiosny 2018 r. odmówił zarejestrowania 36 zgromadzeń.

Po nowelizacji ustawy o policji w 2016 roku funkcjonariusze mogą stosować kontrolę operacyjną również poza ramami postępowania karnego. AI dostrzega w tym zezwolenie na powszechne stosowanie nieuzasadnionej inwigilacji.

Społeczność

1917 rev