Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

USA: Rośnie oburzenie na dziecięce obozy koncentracyjne Trumpa

Trump - rasizm

17 stanów USA, w tym m.in. stany Nowy Jork, Kalifornia i Waszyngton, wystąpiło we wtorek na drogę sądową przeciwko administracji prezydenta Donalda Trumpa żądając zaprzestania "okrutnej i bezprawnej" polityki dzielenia rodzin imigrantów oraz niewpuszczania do USA na granicy z Meksykiem osób ubiegających się o azyl.

Dekret prezydencki z 20 czerwca, w którym polecił on zaprzestania polityki rozdzielania rodzin migrantów określono jako "iluzoryczny", ponieważ nie wspominał on nic o rodzinach już rozdzielonych.

Wskazano, że rodziny migrantów pozbawiono prawa do rozpatrzenia ich spraw przez sądy imigracyjne, co określono jako "sprzeczne z konstytucją USA".

Wg danych władz federalnych, w specjalnych obozach przebywa obecnie 11 800 dzieci migrantów. Wg świadectw rodziców dzieci są zabierane przez funkcjonariuszy ICE po fałszywym pretekstem (dzieci rzekomo są np. zabierane pod prysznic). Krytycy wskazują, że rozdzielanie rodzin skutkuje prowadzeniem osobnych spraw o deportację wobec dzieci i rodziców. Ponieważ sprawy mogą się toczyć z różną szybkością, może to oznaczać, że rozdzielone rodziny już nigdy się nie zjednoczą.

Polityka "zerowej tolerancji" Trumpa wymierzona jest przede wszystkim w imigrantów z krajów Ameryki Łacińskiej - jej przeciwnicy określili ją jako czystkę etniczną, zwracając uwagę, że o ile mieszkańcy Ameryki Łacińskiej stanowią, wg szacunków Pew Research, ok. połowy spośród ponad 4 mln nielegalnych imigrantów w USA, to stanowili w 2017 roku 97% deportowanych.

See video

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

rot front