Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 109 gości.

Irak: Zamieszki bezrobotnych ogarniają kraj. Marionetkowy reżim przygotowuje się do zbrojnych represji

Strajk

W ubiegłych tygodniach bezrobotni i biedni mieszkańcy irackiej Basry protestowali w pobliżu pól naftowych West Qurna 1 i 2 oraz Rumaila. Po przepędzeniu ze strategicznych stref, protestujący gromadzili się pod siedzibą lokalnych władz. Żądali zapewnienia w mieście nowych miejsc pracy oraz poprawy jakości podstawowych usług publicznych, w tym poprawy dostępu do elektryczności i czystej wody i zapewnienia wywozu śmieci (w irackim klimacie gromadzące się odpady sprawiają zagrożenie epidemiologiczne).

Manifestanci próbowali wedrzeć się do budynku, ale zostali odparci przez policję, która użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Rannych zostało 7 demonstrantów oraz kilkunastu policjantów, w których obrzucono kamieniami. Po odwrocie demonstranci zablokowali drogi.

W mediach społecznościowych pojawiły się nieoficjalne doniesienia, że policja posłużyła się również ostrą amunicją i że podczas rozpędzania protestu byli dwaj zabici.

Protesty rozprzestrzeniły się na początku tygodnia z Basry na kolejne ośrodki - demonstracje odbyły się w An-Nasirijji, An-Nadżafie oraz w Bagdadzie.

Premier Iraku i marionetka USA Hajdar al-Abadi postawił w stan gotowości 9 Dywizję armii irackiej i powołał pod broń żołnierzy rezerwy. Ogłoszono również pogotowie w policji i jednostkach antyterrorystycznych.

Społeczność

Pokój i ziemia