Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Portugalia: Strajk na kolejach

Strajk

W poniedziałek w Portugalii rozpoczął się strajk kolejarzy. Związkowcy ze spółki Comboios de Portugal (CP) domagają się wyższych płac i zatrudnienia nowych pracowników. Konflikt trwa już kilka miesięcy.

Strajk doprowadził do odwołania ponad połowy poniedziałkowych kursów. Do akcji strajkowej przystąpiło ok. 90% pracowników kas biletowych oraz kontrolerów biletów.

Pracownicy domagają się zatrudnienia co najmniej 88 pracowników kas, wskazując, że obecny stan personelu wymusza nakładanie na kasjerów nadmiernego obciążenia pracą w nadgodzinach. Kolejarze zwracają również uwagę, że na 900 pasażerów przypada 1 kontroler biletów, co skutkuje stratami dla spółki.
 
Ministerstwa finansów obecnie blokuje środki na zatrudnienie nowych pracowników. Burżuazyjno-lewicowy rząd realizuje neoliberalną politykę budżetową, która spotyka się ostrą reakcją społeczeństwa – w maju miał miejsce największy od dekad strajk pracowników służby zdrowia, a rok temu strajkowali wszyscy pracownicy budżetówki. Portugalczycy w zdecydowanej większości (ponad 70%) popierają obecny strajk kolejarzy.

Społeczność

LENIN