Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 111 gości.

Chorwacja: Protesty przeciwko podwyższeniu i obniżeniu emerytur

Strajk

Kilka tysięcy ludzi protestowało w weekend na ulicach Zagrzebia przeciw planom podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat dla mężczyzn i stopniowo z 62 do 67 lat dla kobiet przy jednoczesnym obniżeniu wysokości świadczeń o 4% rocznie. Zmiana ma zacząć obowiązywać wszystkich pracujących w 2033 roku.

Związki zawodowe, które zorganizowały protesty, zapowiedziały również, że rozpoczną zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum ws. rządowych planów. Podpis pod wnioskiem o referendum musiałoby złożyć 375 tys. obywateli.

Sytuacja chorwackich emerytów nie jest godna pozazdroszczenia, jednak należy również odnotować dramat seniorów rozgrywający się w sąsiedniej Bośni. Jak podaje portal bałkanistyka.org. sytuacja materialna emerytów w tym kraju jest bardzo zła – około 30 proc. z nich zmuszona jest żywić się w jadłodajniach i stołówkach prowadzonych przez organizacje dobroczynne i humanitarne – chociaż zarówno kobiety jak i mężczyźni pracują tam do 65. roku życia. Podwyższenia świadczeń nie przewiduje się w ciągu najbliższych 2 lat.

Sytuacja emerytów w większości państw bałkańskich jest niezwykle trudna” – stwierdził prezes Stowarzyszenia Emerytów FBiH Omer Omerefendić. Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach na Bałkanach wzrosła śmiertelność wśród seniorów, którzy często nie mają dostępu do opieki medycznej. Średnia emerytura w Chorwacji wynosi około 300 euro, w Bośni - 170 i w Macedonii - 144. Dla porównania np. we Francji wynosi ona około 1200 euro.

Społeczność

front