Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Rządowy lęk przed niepokojami społecznymi skutkuje obniżką cen prądu

energia.jpg

W piątek Sejm i Senat przegłosowały (przy braku sprzeciwu) ustawę o cenach energii elektrycznej. W sobotę ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Przegłosowana ustawa zakłada ustabilizowanie cen na poziomie taryf i umów obowiązujących 30 czerwca 2018 r. Różnicę między tą ceną sprzedaży, a ceną rynkową sprzedawcy energii mają otrzymywać z tworzonego projektem Funduszu Wypłaty Różnicy Cen. Środki do funduszu mają pochodzić ze sprzedaży w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Błyskawiczne przyjęcie ustawy jest znaczące w kontekście europejskim. Od kilku tygodni we Francji trwają protesty "żółtych kamizelek", które rozpoczęły się od sprzeciwu wobec podwyżki cen paliwa i ewoluowały w ruch przeciwny neoliberalnej polityce rządu i domagający się dymisji prezydenta. Jednocześnie tuż przed świętami na Węgrzech wybuchły masowe protesty przeciwko tzw. "ustawie niewolniczej", która pogrzebała mit prospołecznego "modelu węgierskiego". Rząd Morawieckiego chce sobie zapewnić pokój społeczny w roku wyborczym.

Społeczność

BLOOD