Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Mordercy Patrice'a Lumumby przed wymiarem sprawiedliwości po 50 latach

lumumba.jpg

 Patrice Lumumba (1925-61) był pierwszym premierem niepodległej Demokratycznej Republiki Konga (Zairu) po wyzwoleniu tego kraju z belgijskiej niewoli kolonialnej.
Lumumba urodził się w prowincji Kasai na terenie Konga Belgijskiego. Ukończył szkołę prowadzoną przez misjonarzy, a następnie podjął pracę jako urzędnik i dziennikarz w Leopoldville (obecnie Kinszasa) oraz Stanleyville (obecnie Kisangani).
 
W 1955 wstąpił do Belgijskiej Partii Liberalnej. Został aresztowany w 1957 i spędził rok w więzieniu.
 W 1960 Belgia zgodziła się na niepodległość Konga. Po wyborach Lumumba został premierem i utworzył rząd 23 czerwac 1960, prezydentem został Joseph Kasabuvu.
 
 
Podczas zaprzysiężenia Lumumba ostro skrytykował politykę kolonialną byłej metropolii, co delegacja belgijska odebrała jako zniewagę majestatu króla Belgów.
flaga Demokratycznej Republiki Kongaflaga Demokratycznej Republiki Konga
 Ponieważ Lumumba wyrażał chęć prowadzenia neutralnej i niezależnej od zachodnich mocarstw polityki zagranicznej i ekonomicznej. Wobec tego popadł w ostry konflitkt z przywódcami państw zachodnich w tym USA i nawiązał współpracę ze Zwięzkiem Radzieckim.
 
Wobec zagrożenia interesów swoich własnych kapitalistów, belgijski rząd podjął decyzję o szukaniu sposobu na usunięcie Lumumby ze stanowiska szefa rządu.
 
 W tym celu próbowano wykorzystać sprowokowany przez białych dowódców bunt w armii kongijskiej, który doprowadził do interwencji zbrojnej Belgii.
flaga Katangiflaga Katangi
 Lumumba ostro sprzeciwił się temu i zwrócił się z prośbą o rozwiązanie kryzysu do Organizacji Narodów Zjednoczonych
W następstwie tego w wyniku belgijskich intryg najbogatsza prowincja kraju, Katanga ogłosiła niepodległość.
 
 
 
 
 
Lumumba zwrócił się o pomoc do USA w transporcie wojska do stłumienia secesji, a następnie do ONZ. Kiedy otrzymał odmowę od obydwu stron, skierował prośbę do Związku Radzieckiego, który odpowiedział pozytywnie i przysłał samoloty transportowe. To zaniepokoiło rząd USA obawiający się wzrostów wpływów ZSRR  w tej części Afryki, co oznaczałoby spadek zysków dla amerykańskich firm,
 
 Prezydent Eisnehower połecił CIA wyeliminowanie kongijskiego premiera wszelkimi sposobami włącznie z zabójstwem.
Dwight Eisenhower, prezydent USA w latach 1953-61Dwight Eisenhower, prezydent USA w latach 1953-61
 Agent CIA Larry Devlin udał się do stolicy Leopoldville przewożąc ze sobą m.in. truciznę ukrytą w tubce pasty do zębów. Na miejscu rozpoznał sytuację i nawiązał bliski kontakt z prezydentem Mobutu.
We wrześniu 1960 Lumumba został usunięty z rządu przez prezydenta Kasavubu.
14 września wspierany przez Kasavubu, płk. Joseph Mobutu przejął władzę i aresztował swojego poprzednika. Przy pomocy przyjaciół udało się Lumumbie uciec z aresztu domowego jednak został schwytany przez żołnierzy Mobutu na początku grudnia 1960 w okolicach Port Francqui Następnie był przetrzymywany w więzieniu wojskowym w Thysville.
 
 W styczniu 1961 Lumumba i jego dwaj współpracownicy, Maurice Mpolo i Joseph Okitowas, zostali przewiezieni do Jadotville na terenie Katangi.
 Tam został stracony przez katangijskich żandarmów na rozkaz belgijskich oficerów służących w armii Katangi. Ciało zostało poćwiartowane, a resztki spalone i rozpuszczone w kwasie. W roku 1966 Mobutu ogłosił go bohaterem narodowym.
 
 
Na tydzień przed uroczystymi obchodami 50-lecia niepodległości Konga z udziałem władz Belgii, syn pierwszego premiera tej byłej belgijskiej kolonii Patrice'a Lumumby zapowiedział postawienie przed sądem żyjących jeszcze Belgów odpowiedzialnych za jego śmierć w 1961 r.
Sprawa ilustruje napięcia wciąż obecne w stosunkach między Belgią a jej byłą największą i najbogatszą kolonią: Demokratyczną Republiką Konga, noszącą w latach 1971-97 nazwę Zair.
 
Stosunki oficjalnie są przyjazne, czego symbolem będzie obecność na uroczystościach rocznicowych 30 czerwca w Kinszasie króla Belgów Alberta II i premiera Yvesa Leterme'a. Lecz Kongijczycy nigdy nie zapomną Belgom 75 lat kolonialnego ucisku latach 1885-1960 i okrutnego wyzysku na plantacjach i w kopalniach belgijskiego Konga
"Mówimy dużo o niepodległości, ale jest wciąż wiele spraw do wyjaśnienia z tamtych czasów. A zwłaszcza nie wolno zapomnieć, że śmiercią Lumumby nie zajął się wymiar sprawiedliwości. Ta sprawa dotyczy kolonializmu jako takiego i tego, jak sobie z nim radzimy. Zanim się zacznie pouczać innych, trzeba najpierw posprzątać u siebie w kraju - tłumaczył jeden z wynajętych przez Guy Lumumbę adwokatów Christophe Marchand."

"Na naszym celowniku są zabójcy mojego ojca w Belgii. Jest ich dwunastu, wciąż żyją i chcemy, aby przed obliczem sprawiedliwości odpowiedzieli za swój niegodny czyn" - mówił we wtorek syn Patrice'a Guy Lumumba na konferencji prasowej w Brukseli.
 
Nie zdradził nazwisk - pozna je sąd, gdy skarga trafi doń w październiku. Wiadomo, że chodzi o przedstawicieli belgijskich władz (cywilnych i wojskowych), którzy byli obecni w 1961 r. w zbuntowanej prowincji Katanga na południowym wschodzie kraju.
 
 
 
 To tam Lumumba został 17 stycznia 1961 r. rozstrzelany przez secesjonistów, występujących przeciwko centralnemu rządowi w Leopoldville (obecnie Kinszasa). Szczątki poćwiartowano i rozpuszczono w kwasie.
 
Z uwagi na toczący się wówczas w Kongu konflikt zbrojny z udziałem żołnierzy belgijskich, adwokaci chcą zakwalifikować morderstwo jako zbrodnię wojenną nie ulegającą przedawnieniu. Zamierzają dowieść, że belgijskie władze ponoszą odpowiedzialność za śmierć szefa rządu. Bo nawet jeśli nie zachęcały aktywnie do eliminacji premiera (co jest przedmiotem sporu historyków), to przynajmniej nie zapobiegły jej, choć doskonale znały zamiary zbuntowanych władz prowincji. Rodzina Lumumby powołuje się na wyniki dochodzenia belgijskiej parlamentarnej komisji śledczej. W 2001 r. ustaliła ona "moralną odpowiedzialność" Belgii za śmierć Patrice'a Lumumby, choć odrzuciła tezę o zleceniu morderstwa przez Brukselę. Belgijski rząd złożył wówczas Kongijczykom oficjalne przeprosiny, ale prace komisji nie zakończyły się żadną sprawą karną.
Patrice Lumumba, symbol niepodległości Konga, czczony także w innych afrykańskich krajach jako bohater, podpisał na siebie wyrok śmierci w dniu narodzin swego kraju: 30 czerwca 1960 r. - przypomina dziennik "Le Soir".
 
Przed królem Belgów Baldwinem wygłosił wówczas płomienną mowę, wypominając okrucieństwa popełnione przez belgijskich kolonizatorów, dla których Kongo było kopalnią zasobów naturalnych i siły roboczej.
 
Przykład bezpardonowego morderstwa Lumumby pokazuje, że burżuazyjne rządy dopuszczą się wszelkich środków w celu obrony interesów kapitału  gdy istnieje choć cień zagrożenia dla zysków kapitalistów
 
 http://wiadomosci.onet.pl/2190011,12,belgia_odpowie_za_smierc_lumumby,item.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Patrice_Lumumba

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

front