Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 87 gości.

Socjaldemokracja w Polsce się odrodzi, czy czerwiec 2019 będzie dla europarlamentu październikiem 2015?

Zandberg

Jak podaje portal dziennik.pl Adrian Zandberg z partii Razem zgłosił chęć stworzenia "otwartego lewicwego bloku" dla wszystkich "na lewo od PO" przed przypadającymi na czerwiec br. wyborami do Parlamentu Europejskiego
 
 
- Budujemy otwarty, lewicowy blok, wyciągamy rękę do wszystkich, którzy są na lewo od PO, ale też mówimy jasno: już powoli nadchodzi czas decyzji. Bo taki jest wybór, przed którym stoimy. Można budować albo prospołeczną, propracowniczą lewicę, która stoi po stronie pracowników, która stoi po stronie lokatorów, która walczy o Europę socjalną, albo można zostać wasalem liberałów, wasalem Grzegorza Schetyny - mówił Zandberg.
 
Zandberg stwierdził, że Polacy nie powinni wybierać między Schetyną i stojącym u jego boku byłym szefem Młodzieży Wszechpolskiej Romanem Giertychem a Kaczyńskim i stojącym u jego boku byłym szefem Młodzieży Wszechpolskiej Adamem Andruszkiewiczem.
 
 Jak twierdzi przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, szanse, że do koalicji dołączy SLD wynoszą 50%.
 
Jakkolwiek nie oceniać obu socjaldemokratycznych ugrupowań - antykomunistycznej i drobnomieszczańskiej partii "Razem" i nomenklatrowo-urzędniczego SLD, istnienie alternatywy politycznej na lewo od Koalicji Obywatelskiej jest istotne z dwóch powodów. Po pierwsze, w wypadku braku partii lewicowych w (euro)parlamencie arytmetyka wyborcza automatycznie promuje w ich miejsce przypadkowych ludzi. Poseł Winnicki i wiceminister Andruszkiewicz to brunatna skaza na polskiej burżuazyjnej demokracji. Warto pamiętać, że ci ludzie nie zostali wybrani dzięki sile ugrupowań nacjonalistycznych, tylko dzięki swoim udziale w bliżej nieokreślonym poltycznie ruchu protestu Kukiz'15, który dzięki klęsce Zjednoczonej Lewicy w 2015 roku dostali się do parlamentu.
 
Po drugie, powrót lewicy do parlamentu oznaczałby, że Polska zamiast ukraińskiego modelu demokracji zaczyna reprezentować model europejski.

Społeczność

rot front