Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Zjednoczona Socjalistyczna Partia Wenezueli (PSUV): Yankee go home!

Wenezuela

Poniżej publikujemy oświadczenie Zjednoczonej Socjalistycznej Partii Wenezueli w związku z ostatnimi próbami destabilizacji tego kraju przez amerykański imperializm i rodzimą reakcję.
 
 
Stany Zjednoczone uznały Juana Guaido, przewodniczącego reakcyjnego „Zgromadzenia Narodowego” (nieuznającego Zgromadzenia Konstytucyjnego wybranego demokratycznie w 2017 r.), za prezydenta Wenezueli, ogłaszając jednocześnie, że zeszłoroczne wybory prezydenckie, które wygrał Nicolas Maduro, nie były demokratyczne. Warto podkreślić, że rząd wenezuelski oficjalnie zwrócił się do ONZ o przysłanie obserwatorów, aby monitorowali przebieg wyborów, ale sprzeciwiła się temu „demokratyczna” opozycja. Trzeba zaznaczyć, że Guaido nie kandydował w wyborach prezydenckich.
 
 
W tej sytuacji jasny jest charakter opozycji, która – przy wsparciu amerykańskich imperialistów - posuwa się do aktów przemocy i sabotażu ekonomicznego w celu cofnięcia zdobyczy rewolucji boliwariańskiej.
 
 
Prezydenta Nicolasa Maduro można krytykować za spowolnienie tempa nacjonalizacji (wg Banku Światowego jedynie ¼ pracowników wenezuelskich zatrudnionych jest w sektorze publicznym; oznacza to zachowanie bazy ekonomicznej dla opozycji) oraz rozbrajanie milicji oddolnie tworzonych przez robotników i chłopów w celu samoobrony przed „białym terrorem”. Ta gotowość od ugody z burżuazją uniemożliwia wyjście z kryzysu i zagraża zdobyczom klas pracujących.
 
 
Jednak ani prawicowi puczyści, ani amerykańscy imperialiści nie rozwiążą wenezuelskich problemów w interesie proletariatu i innych klas i warstw pracujących. Jako dowód poparcia dla Wenezuelczyków broniących politycznych, społecznych i ekonomicznych zdobyczy rewolucji boliwariańskiej publikujemy poniżej tłumaczenie oświadczenia Zjednoczonej Socjalistycznej Partii Wenezueli (PSUV).
 
 
******
 
Zjednoczona Socjalistyczna Partia Wenezueli (PSUV) oskarża wobec społeczności międzynarodowej rząd Stanów Zjednoczonych o pogłębianie przestępczego ataku wobec Boliwariańskiej Republiki Wenezueli, łącznie z wdrażaniem planu zamachu stanu, którego celem jest naruszenie suwerennej i niezależnej woli ludu wenezuelskiego, skrajnie poważnym działaniem, które narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego.
 
 
Nieodpowiedzialna i bezsensowna decyzja północnoamerykańskiego imperializmu, aby naruszać instytucje demokratyczne w naszym kraju, jak to miało miejsce w kwietniu 2002 roku, podczas zamachu stanu przeciwko historycznemu przywódcy Rewolucji Boliwariańskiej, Comandante Hugo Chavezowi, ujawnia rolę imperium w przewodzeniu wenezuelskiej opozycji.
 
 
Wobec tego faktu potwierdzamy wobec patriotycznych Wenezuelczyków i Wenezuelek, którzy miłują pokój i drogę zgody i porozumienia, nasze przekonanie, że w żadnym wypadku nie zaakceptujemy narzucenia marionetkowego rządu przez obce siły.
 
 
Dlatego Zjednoczona Socjalistyczna Partia Wenezueli (PSUV) popiera w całości decyzję podjętą przez tow. prezydenta Nicolasa Maduro Morosa o zerwaniu stosunków dyplomatycznych i politycznych z rządem Donalda Trumpa, który wraz z lokajskimi rządami państw samozwańczej Grupy Limskiej, chce Wenezuelczykom narzucić głowę państwa, której nie wybrali, pokazując w ten sposób ich prawdziwy cel; jednocześnie, doceniamy wiele przejawów solidarności i braterstwa z naszym ludem i rządem, które zostały wyrażone przez osobistości i organizacje polityczne, społeczne i robotnicze z całego świata, jako znak przyjaźni i świadomości ludów zdecydowanych bronić demokracji, Konstytucji i pokoju w ojczyźnie Simona Bolivara i Hugo Chaveza.
 
 
Niech żyje bohaterski i dumny lud wenezuelski!
 
 
Yankee go home!
 
 
Zawsze z Chavezem, Zwyciężymy!

Społeczność

front