Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Ukraina: Wspólny kandydat ukraińsko-rosyjskiej oligarchii wygrywa I turę wyborów

wybory

Po przeliczeniu 99,88% głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie pierwszą turę wygrał komik Wołodymyr Zereński zdobywając 30,23% przeliczonych głosów. 21 kwietnia zmierzy się on w II turze z obecnym prezydentem Petrem Poroszenką, który otrzymał 15,95% przeliczonych głosów.

Zereński popierając członkostwo Ukrainy w UE i NATO, jednocześnie wyrażał gotowość do negocjacji z Rosją w sprawie zakończenia wojny w Donbasie. Stwierdził równocześnie, że negocjacje z przywódcami Donieckiej i Ługańskiej RL „nie mają sensu”, ponieważ są oni jedynie „rosyjskimi marionetkami”. Zereński jest powszechnie uznawany za człowieka Ihora Kołomojskiego – oligarchy finansowego, który w czasie wojny w Donbasie finansował bojówki. Sam Zereński przekazał milion hrywien na rzecz ukraińskiej armii. Jednocześnie aktor przyznał w styczniu br., że ma powiązania finansowe z Rosją. Jest on współwłaścicielem cypryjskiej spółki Green Family LTD, która jest właścicielem rosyjskiej firmy Grin Films. Spółka Grin Films otrzymała grant rosyjskiego Ministerstwa Kultury.

W dniu wyborów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych otrzymało ponad 1900 zgłoszeń o różnych nieprawidłowościach, w tym o wyrzucaniu głosów z urn, nakłanianiu do głosowania na określonego kandydata na terenie lokalu wyborczej oraz o próbach przekupstwa. W lutym Centralna Komisja Wyborcza odmówiła również rejestracji kandydatury Petra Symonenki z KP Ukrainy. Partia ta jest legalna, ale Ministerstwo Sprawiedliwości ma prawo arbitralnie odmówić jej udziału w wyborach zgodnie z ustawą dekomunizacyjną z 2015 roku. CKW swoją odmowę uzasadniła statutem, symboliką i nazwą partii, które są niezgodne ze wspomnianą ustawą.

Społeczność

Obama rev