Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

PSL składa wniosek o uniewinnienie skazanych w procesie brzeskim

Proces brzeski - ława oskarżonych

PSL złożył wniosek do RPO Adama Bodnara o kasację wyroku procesu brzeskiego dot. Wincentego Witosa oraz o jego rehabilitację.

Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że wraz z prezesem honorowym Polskiego Stronnictwa Ludowego, byłym marszałkiem Sejmu Józefem Zychem wystosował pismo do RPO o "kasację haniebnego wyroku Procesu Brzeskiego i rehabilitację Wincentego Witosa".

Według Kosiniaka-Kamysza były to "haniebne wyroki państwa autorytarnego". "Nie ma co ich szanować trzeba je po prostu wymazać z pamięci i za to powinno też państwo polskie przeprosić Wincentego Witosa jego rodzinę i jego spadkobierców" – podkreślił.

W nocy z 9 na 10 września 1930 r. na polecenie ministra spraw wewnętrznych gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego, bez nakazu sądowego, żandarmeria wojskowa i policja aresztowały 19 przywódców opozycji. Listę aresztowań osobiście zatwierdził premier Józef Piłsudski.

Proces brzeski rozpoczął się w Warszawie 26 października 1931 r. Byłych posłów, m.in. Wincentego Witosa, Adama Ciołkosza, Stanisława Dubois, Hermana Liebermana, Norberta Barlickiego i Adolfa Sawickiego, oskarżono o przygotowanie zamachu stanu. Po wyroku skazującym ze stycznia 1932 r., opozycja występowała z wotum nieufności dla rządu. Odbyły się również rozprawy apelacyjne. 5 października 1933 r. Sąd Najwyższy postanowił o utrzymaniu wyroków.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna