Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Eurowybory: Gdzie wygrała lewica?

UE

Wg wstępnych wyników największym ugrupowaniem w nowo wybranym PE będzie Europejska Partia Ludowa (w której zrzeszone są PO i PSL) z 179 europosłami. Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Lewica Europejska zdobyła 41 miejsc.
 
W Niemczech zrzeszone w ZLE/NLE zdobyły 6 miejsc – Lewica, 5 miejsc (5,5% głosów) i Partia Ochrony Zwierząt, 1 miejsce (1,4% głosów).
 
W Finlandii Sojusz Lewicy (ZLE/NLE) zdobył 6,9% głosów i 1 miejsce.
 
W Portugalii po 2 miejsca zdobyły Blok Lewicy (9,81% głosów) i Portugalska Partia Komunistyczna (6,77%). Oba ugrupowania zrzeszone są w ZLE/NLE.
 
KP Czech i Moraw zdobyła 6,94% głosów i 1 miejsce.
 
W Holandii jedno miejsce uzyskała zrzeszona w ZLE/NLE Partia dla Zwierząt (4% głosów).
 
Hiszpańska lista „Razem Możemy Zmieni Europę” zgrupowana wokół Podemos otrzymała 10,05% głosów i 6 mandatów. 5,61% głosów i 3 miejsca otrzymała lista Republiki Teraz, która zjednoczyła lewicowych nacjonalistów z Katalonii, Kraju Basków, Walencji, Galicji, Aragonii, Asturii, Wysp Balearskich i Wysp Kanaryjskich.
 
We Francji lista Francji Niezłomnej zdobyła 6,31% głosów i 6 mandatów.
 
W Wielkiej Brytanii irlandzka partia republikańska Sinn Fein (ZLE/NLE) zdobyła 0,74% głosów i 1 mandat.
 
W Grecji komuniści z KKE zdobyli 5,78% głosów i 2 miejsca. Do PE dostał się również 1 kandydat Europejskiego Frontu Realistycznego Nieposłuszeństwa (3,15%) byłego ministra finansów Janisa Warufakisa. Socjaldemokratyczna Syriza, formalnie zrzeszona w ZLE/NLE, uzyskała 23,95% głosów i 6 mandatów.
 
Na Cyprze Postępowa Partia Ludzi Pracy zdobyła 27,5% głosów i 2 mandaty.
 
Partia Pracujących Belgii uzyskała 14,59% głosów i 1 mandat w Walonii. We Flamandii partia uzyskała 4,95% głosów.
 
Wg wstępnych szacunków skrajna lewica może uzyskać jeszcze mandaty w Irlandii i Szwecji, gdzie ciągle trwa liczenie głosów.

Społeczność

CAPITALIST