Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 21 gości.

ONZ ujawnia zakres represji w Chile

Chile - protesty

Inspektorzy ONZ ogłosili w miniony piątek raport nt. sytuacji w Chile, gdzie od miesięcy trwają protesty przeciwko neoliberalnej polityce prawicowego miliardera-prezydenta Sebastiána Piñery.

Inspektorzy uzyskali przekonanie, iż podejrzenia dotyczące licznych naruszeń praw człowieka są uzasadnione” – czytamy w raporcie Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. Autorzy stwierdzają, że „większość osób, które korzystają ze swojego prawa do zgromadzeń w okresie ostatnich dwóch miesięcy zachowywały się w sposób przewidywalny i pokojowy”.
 
Raport opisuje sytuację blisko 400 osób, które odniosły nieodwracalne obrażenia w wyniku tłumienia protestów; doznały m. in. uszkodzenia oczu i twarzy. Wg autorów jest to efekt „bezmyślnego i bezkrytycznego” stosowania broni gładkolufowej. Zwracają uwagę, że policja „strzelała z bliskiej odległości” i z premedytacją oddawała strzały na wysokości głów demonstrantów.
 
Nie zdołano ustalić dokładnej liczby rannych uczestników demonstracji w Chile. Oszacowano ją na 3,5 tys. - 11 tys. osób.
 
 
Wg raportu w wyniku represji zginęło 26 osób, w tym w co najmniej 11 przypadkach „śmierć spowodowano celowo”.

ONZ potwierdził również „113 przypadków znęcania się nad zatrzymanymi oraz 24 przypadki gwałtów popełnionych na aresztowanych uczestniczkach demonstracji”. Na chwilę obecną zatrzymanych lub aresztowanych i oczekujących na decyzję sądu jest prawie 1,7 tys. osób spośród blisko 30 tys. aresztowanych od 18 października, czyli pierwszego dnia protestów.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Lenin001