Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

CenEA: Najbogatsi głównymi beneficjentami polityki PiS

Pieniądze

Raport Centrum Analiz Ekonomicznych (CenEA) ocenił politykę podatkowo-świadczeniową rządu Zjednoczonej Prawicy w latach 2015-2019.

Wg raportu całkowite korzyści dla gospodarstw domowych wyniosły 47,7 mld zł (2,1% PKB). 70% tej kwoty, to rozwiązania, które weszły w życie w drugiej połowie 2019 r. - upowszechnienie 500+, obniżenie stawki podatkowej, wzrost kosztów uzyskania przychodu, zwolnienie z podatku osób poniżej 26 roku życia oraz wejście w życie świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Najwięcej na polityce PiS najbardziej skorzystali najbogatsi. Wzrost dochodów 10% najuboższych wyniósł 260 zł miesięcznie, zaś najbogatszych 10% – 360 zł miesięcznie (więcej o prawie 40%). Przez pierwsze lata rządów PiS – 32% korzyści skierowanych zostało do 20% najbiedniejszych, zaś dla najbogatszych 20% - tylko 6%. Tendencja ta uległa odwróceniu w ostatnich latach: 32% trafiło do 20% najbogatszych, a do najbiedniejszych 20% jedynie 9%.

W raporcie czytamy, że „w porównaniu z obietnicami przedwyborczymi, pakiet wprowadzonych reform jest w wymiarze bezwzględnym znacząco bardziej korzystny dla gospodarstw z górnej części rozkładu dochodów, głównie w związku ze zmianami obowiązującymi od drugiej połowy 2019 r.

Autorzy zauważają również, że „cały pakiet wprowadzonych przez rząd reform podatkowych, mimo znaczących obniżek obciążeń, jest mniej korzystny dla gospodarstw domowych w porównaniu do obiecanego przez Prawo i Sprawiedliwość przed wyborami w 2015 r. podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 000 zł rocznie dla wszystkich podatników.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

1917 rev