Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Rozłam u imperialistów: Niemcy wycofują się z Iraku. USA żąda okupu.

irak.jpg

Bundeswehra ogłosiła we wtorek, że zgodnie z decyzją irackiego parlamentu, wycofa się z Iraku. Część z nich zostanie przeniesiona do krajów sąsiednich – Jordanii i Kuwejtu. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas ogłosił, że „żaden kraj-członek koalicji anty-dżihadystowskiej nie chce zostać w Iraku, skoro nie jest pożądany”. Polska jak dotąd nie ogłosiła wycofania swoich wojsk zgodnie z wolą irackiego ludu.

W poniedziałek dowództwo naczelne armii amerykańskiej wysłało do władz irackich list deklarujący wycofanie armii amerykańskiej, ale sekretarz obrony Mark Esper wyjaśnił, że była to „pomyłka” i że wojsko pozostanie na miejscu, dopóki Irak nie zapłaci USA okupu.

W Iraku przebywa ok. 5,2 tys. amerykańskich żołnierzy. W ub. tygodniu USA wysłało dodatkowo kilkuset komandosów, którzy mają wzmocnić ochronę ambasady USA w Bagdadzie. Do Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej wysłano ok. 3,5 tys. dodatkowych żołnierzy. W poniedziałek w amerykańskiej bazie lotniczej Diego Garcia na Oceanie Indyjskim wylądowały bombowce B-52 z bronią jądrową na pokładzie.

Społeczność

front