Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

Indie: Ćwierć miliarda robotników stajkuje. Rząd odpowiada represje, uruchamia faszystowskie bojówki

indie1.jpg

Ćwierć miliarda pracowników wzięło udział w ubiegłotygodniowym strajku generalnym przeciw neoliberalnej polityce rządu premiera Narendry Modiego z Indyjskiej Partii Ludowej (BJP). Rząd odpowiedział masowymi aresztowaniami, lokautami i karami dyscyplinarnymi. W represjach wzięły udział faszystowskie bojówki. Rząd zablokował również internet w części stanów i dokonał aresztowań przywódców robotniczych.

Już w czasie strajku doszło do starć z policją – w Kalkucie użyto ostrej amunicji. Strajk poparły główne centrale związkowe, obie indyjskie partie komunistyczne i opozycyjna Partia Kongresowa. Robotnicy domagali się m.in. walki z bezrobociem, uniwersalnej, podstawowej ochrony socjalnej, podniesienia płacy minimalnej oraz zniesienia grudniowej ustawy dyskryminującej mniejszość muzułmańską.

Rząd Modiego od maja zeszłego roku wprowadza neoliberalne ustawy ograniczające prawa pracownicze i prywatyzujące sektor publiczny. Rząd wezwał na pomoc faszystowskie Narodowe Stowarzyszenie Ochotników (RSS). Bojówkarze uzbrojeni w kije i łomy atakowali robotników w zakładach pracy i studentów na uczelniach. Do faszystowskich ataków doszło m.in. w New Delhi.

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008