Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

PiS powołuje drugi IPN. Profaszystowski historyk jego pierwszym prezesem.

ONR

Ministerstwo Kultury przeznaczy 1,5 miliona złotych na nowy organ prawicowej propagandy historycznej. Instytut Dmowskiego i Paderewskiego ma mieć charakter „edukacyjny, naukowy i popularyzatorski”.

Prezesem Instytutu zostanie ultranacjonalistyczny prof. Jan Żaryn. Żaryn stracił miejsce w Senacie z ramienia PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. Ostatnio nieoficjalnie krążyły pogłoski o jego możliwym przejściu do Konfederacji.

Żaryn w przeszłości wielokrotnie chwalił ruchy i rządy faszystowskie. O dorobku Obozu Narodowo-Radykalnego, przedwojennej faszystowskiej organizacji terrorystycznej, mówił: „To dorobek potwornie zafałszowany (…) Może z niego wyrastać przyszła wspaniała Polska w nowych pokoleniach”. Jest również apologetą gen. Francisco Franco, faszystowskiego dyktatora Hiszpanii, który do władzy doszedł przy militarnym wsparciu Mussoliniego i Hitlera. „Moim zdaniem ta jednostronna krytyka jest w dużej mierze niesprawiedliwa. Można mieć różne zdania o gen. Franco, ale pamiętajmy, że okres jego rządów był czasem prężnego rozwoju Hiszpanii. W latach 70. XX w. hiszpańska gospodarka była drugą po japońskiej gospodarką świata pod względem tempa wzrostu” – powiedział Żaryn.

W sprawie nowego tworu interpelację złożył poseł Lewicy, Adrian Zandberg.

Dlaczego myśl polityczna endecji została przez ministerstwo potraktowana wyjątkowo? Dlaczego inne stronnictwa, takie jak Polska Partia Socjalistyczna czy Bund, nie zasłużyły na podobne placówki badawczo-edukacyjne? Czy ministerstwo powoła do życia instytuty zajmujące się historią innych ruchów politycznych? Biorąc pod uwagę rolę PPS w odzyskaniu niepodległości i ukształtowaniu niepodległego państwa, uderza brak muzeum poświęconego historii demokratycznego socjalizmu i związanych z nim ruchów społecznych. Kiedy ministerstwo planuje powołać do życia takie muzeum?” – napisał Zandberg.
 
(Na zdjęciu: Współcześni zwolennicy "dorobku" ONR.)

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

jednolity front