Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 22 gości.

Jemen: Ponad 100 tys. cywilnych ofiar saudyjskich zbrodni wojennych. Najeźdźcy utrudniają inicjatywy humanitarne

Jemen - ręce precz!

Ponad 100 tys. mieszkańców Jemenu zmarło wskutek chorób i głodu, odkąd Arabia Saudyjska za przyzwoleniem USA, prowadzi przeciwko temu krajowi ludobójczą wojnę. 3 lutego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozpoczęła akcję transport nieuleczalnie chorych do Egiptu i Jordanii.

Wg Norweskiej Rady ds. Uchodźców samolot WHO zabrał 3 lutego z lotniska w Sanie siedmioro pacjentów wraz z osobami towarzyszącymi. Wkrótce mają odbyć się kolejne transporty; łącznie do do Egiptu i Jordanii ma trafić 30 osób. W przyszłym miesiącu mają odbyć się cztery loty. Jemeńskie Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że kandydatów do transportu humanitarnego jest około 32 tysięcy.

Międzynarodowe lotnisko w Sanie od sierpnia 2016 r. jest zablokowane przez Arabię Saudyjską. Całkowicie wstrzymany jest komercyjny ruch lotniczy, a inicjatywy humanitarne były ograniczane. Obecnie korzystać mogą z niego jedynie przedstawiciele międzynarodowych organizacji humanitarnych.

Od początku wojny z powodu saudyjskiej blokady 43 tys. Jemeńczyków zmarło na schorzenia wymagające specjalistycznego leczenia niemożliwego w kraju. Dodatkowo saudyjskie bombardowania miast, klęska głodu i seria epidemii zabiły ponad przynajmniej 100 tys. osób.

Nie ma usprawiedliwienia dla karania chorych cywilów, uniemożliwiając im dostęp do opieki medycznej” – oświadczyła Norweska Rada ds. Uchodźców.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

1917 rev