Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Łódź: Pracownicy MPK zapowiadają strajk ostrzegawczy.

Strajk

5 marca najprawdopodobniej odbędzie się w Łodzi dwugodzinny strajk ostrzegawczy komunikacji publicznej. Rozmowy ostatniej szansy między pracownikami łódzkiego MPK a zarządem spółki odbędą się 4 marca, jednak szanse na porozumienie są nikłe.

Spór zbiorowy w MPK rozpoczął się w sierpniu ub. roku. Załoga domaga się podwyżek w wysokości 500 zł brutto. Pracownicy otrzymujący wynagrodzenie godzinowe otrzymaliby podwyżki o 20 zł za godz. brutto.

Związkowcy wskazują, że robotnicy wykonują pracę w ponadnormatywnym wymiarze godzinowym, która jest niezbędna z powodu niedoborów kadrowych. Pracownicy uważają, że podwyżka płac zachęci do pracy w MPK.

To wymagająca, zmianowa praca, do której młodzi się nie garną” – mówi Zdzisław Woźniak, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Zaplecza Technicznego MPK Łódź.

Zarząd spółki twierdzi, że na spełnienie postulatów załogi MPK nie ma pieniędzy. Planowane dochody miasta Łodzi w 2020 roku to 4,93 mld zł, a wydatki - 5,17 mld zł. Zadłużenie miasta osiągnie 3,6 mld zł. Winę ponosi polityka fiskalna rządu, który nie chce podwyższać podatków najbogatszym. Z powodu zwolnienia z PIT osób do 26 lat wpływy do łódzkiego budżetu zmniejszą się o 140 mln zł. Jednocześnie rząd obciął środki dla samorządów.

Społeczność

USRR