Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Kazachstan: Nowa kampania solidarności z prześladowanymi działaczami robotniczymi!

Kazachstan - ofiara masakry w Żanaozen

Ruch socjalistyczny Kazachstanu i związek zawodowy Żanart wzywają organizacje komunistyczne, lewicowe i robotnicze do przeprowadzenia działań solidarnościowych ze związkami zawodowymi i działaczami związkowymi, którzy są prześladowani przez władze tego kraju.
 
25 czerwca w stolicy Kazachstanu przed biurem prezydenta odbyła się pikieta mieszkańców i byłych robotników Żanaozenu, którzy domagali się, aby prezydent Kasym-Żomart Tokajew zatrudnił osoby niepełnosprawne, które zostały ranne w wyniku strzelaniny podczas wiecu pracowników naftowych w dniu 16 grudnia 2011 r. Policja zatrzymała Onajgul Dosmagambetową, matkę jednego z liderów strajku, Maksata Dosmagambetowa, który zmarł w ubiegłym roku z powodu raka twarzy spowodowanego biciem podczas dochodzenia. Ci, którzy zostali ranni podczas ostrzelania demonstracji dziewięć lat temu, stracili pracę na zawsze, a wiele osób nawet nie otrzymało odszkodowania za odniesione obrażenia.
 
Uczestnicy tej pikiety, oprócz haseł społecznych i ekonomicznych, zażądali podania nazwisk odpowiedzialnych za masakrę, a także ustania nacisków i represji wobec działaczy. Faktem jest, że w ubiegłym roku lider ruchu bezrobotnych w Żanaozen Jerżan Jelszibajew, został skazany na pięć lat w sfingowanej sprawie. W marcu i kwietniu tego roku został pobity, ale pomimo nacisków obrońców praw człowieka administracja nie ukarała sprawców.
 
Te represje i zastraszanie mają na celu stłumienie walki lokalnych mieszkańców i byłych uczestników strajku z 2011 r., którzy w ubiegłym roku zorganizowali wiece i demonstracje, domagając się zatrudnienia bezrobotnych i wzrostu płacy minimalnej.
 
Właśnie w tym czasie miały miejsce protesty w chińskiej firmie naftowej Buzachi Operated LTD na polu Buzachi w regionie Mangistau, gdzie ponad setka robotników wymagających leczenia została poddana kwarantannie w małym budynku internatu, który nie był przystosowany do takich celów. Ani władze, ani zagraniczni pracodawcy nie spieszą się z zaspokojeniem żądań protestujących.
 
W tym kontekście nadal trwają prześladowania lidera związku zawodowego z Szymkentu Jerlana Baltabaja, przeciwko któremu wciąż toczą się sprawy przy udziale przedstawicieli pseudo-związku utworzonego przez służby specjalne i zarejestrowanego przez władze. W zeszłym roku został on już skazany na 7 lat, a następnie amnestionowany, a następnie ponownie skazany za niezapłacenie grzywny na 6 miesięcy więzienia. Teraz czekają go nowe szykany. W Ałma-Acie Sahib Żanabajew, zasłużony działacz Ruchu Robotniczego "Solidarność", został oskarżony o udział w nielegalnych wiecach i niezarejestrowanych związkach.
 
W tej sytuacji władze nie łagodzą presji na działaczy związków zawodowych i robotników, a wprowadzone przez nie zmiany do ustawy o związkach zawodowych utrwalają jej antyrobotniczy charakter i zapobiegają tworzeniu niezależnych związków. Ponad 600 związków zostało zlikwidowanych drogą sądową od 2014 roku na mocy tego prawa, które jest sprzeczne z wieloma konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy, a działacze zlikwidowanych związków od kilku lat bezskutecznie próbują tworzyć nowe organizacje.
 
W związku z tym kazachski ruch robotniczy wzywa do rozpoczęcia nowej kampanii informacyjno-solidarnościowej z robotnikami Kazachstanu, wysuwają następujące postulaty:
 
- Spełnienie wszystkich postulatów społecznych osób niepełnosprawnych i rannych w wyniku ostrzelania wiecu strajkujących robotników naftowych w grudniu 2011 r. Zatrudnienie wszystkich bezrobotnych mieszkańców regionu Żanaozen i Mangistau!
 
- Dochodzenie w sprawie tortur i pobicia przywódcy bezrobotnych Jerżana Jelszibajewa, pociągnięcie do odpowiedzialności winnych, a także ich natychmiastowe zwolnienie!  
 
- Zakończenie postępowania przeciwko jednemu z założycieli Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych Kazachstanu, Jerlanowi Baltabajowi, zakończenie postępowania karnego przeciwko Sahibowi Żanabajewowi!  
 
- Dostosowanie Ustawy o związkach zawodowych do międzynarodowych umów i standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz zniesienie artykułów Kodeksu karnego karzących za udział w nielegalnych strajkach i związkach zawodowych!
 
(Na zdjęciu: Ofiara masakry w Żanaozen w 2011 r.)

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

CAPITALIST