Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Warszawa: Uroczystości w rocznicę stracenia Okrzei

Okrzeja, Stefan

Stowarzyszenie Historia Czerwona uczciło rocznicę stracenia Stefana Okrzei – bojownika PPS skazanego na śmierć i powieszonego na Cytadeli Warszawskiej 21 lipca 1906 r.

26 maja 1905 r. grupa bojowa PPS, której członkiem był Okrzeja, dokonała zamachu na warszawskiego oberpolicmajstra Karla von Nolkena. W wyniku zamachu rannych zostało trzech policjantów i dwóch przypadkowych robotników. Podczas ucieczki Okrzeja śmiertelnie postrzelił kolejnego policjanta, został jednak zatrzymany i odwieziony do Cytadeli.

Po jego zatrzymaniu 26 marca w Warszawie odbyły się masowe manifestacje w jego obronie. Za przynależność do tajnego stowarzyszenia, posiadanie broni i zorganizowanie zbrojnego zamachu Okrzeja został skazany na śmierć.

Podczas uroczystości Piotr Ciszewski ze stowarzyszenia Historia Czerwona przypomniał, że obchody rocznicowe stracenia Okrzei odbywały się z inicjatywy PPS jeszcze w okresie zaborów. W dwudziestoleciu międzywojennym pod Cytadelą gromadziło się tysiące uczestników. Dziś oficjalna polityka historyczna wyeliminowała bohaterów ruchu robotniczego z pamięci zbiorowej.

Kilkunastu uczestników uroczystości po odśpiewaniu pieśni rewolucyjnych udała się do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Wspólnie z kierownikiem placówki Janem Engelgardem zebrani obejrzeli m.in. historyczną celę Okrzei i szczątki autentycznej szubienicy z początku XX w.

Społeczność

marks