Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

USA: Amerykanie chcą współpracy medycznej z Kubą

medycyna - stetoskop i skalpel

21 lipca Rada Nadzorcza San Francisco jednogłośnie przyjęła uchwałę wzywającą do współpracy medycznej i naukowej z Kubą.

Na chwilę obecną w USA odnotowano ponad 4,2 mln przypadków COVID-19 (na 16,7 mln przypadków globalnie), w tym prawie 150 tys. zgonów (ok. 660 tys. globalnie). Wynika to z niewydolności tamtejszego, w większości prywatnego, systemu opieki zdrowotnej oraz stawianiu przez administrację Trumpa zysków kapitału ponad zdrowie publiczne (m.in. poprzez zbyt późne wprowadzenie kwarantanny oraz jej przedwczesne zniesienie w niektórych stanach).

Tymczasem na Kubie odnotowano 2 555 przypadków, w tym 87 zgonów. Jednocześnie rząd kubański wysłał ponad 2000 lekarzy, pielęgniarek i innego personelu medycznego do 27 krajów w ramach walki z pandemią.

- Kuba to jedyny kraj, który wykazał się prawdziwym internacjonalizmem podczas kryzysu wywołanego przez koronawirus - stwierdził Noam Chomsky, jeden z 30 tysięcy sygnatariuszy petycji o przyznanie kubańskiej Międzynarodowej Brygadzie Medycznej im. Henry'ego Reeve'a Pokojowej Nagrody Nobla.

Społeczność

SIERP i MŁOT