Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Ukraina: Strajk górników w Krzywym Rogu

Strajk

29 górników prowadzi podziemny strajk w kopalni żelaza Żowtnewa (d. Październikowa) w Krzywym Rogu. Strajkujący domagają się podniesienia płac, zmian w dyrekcji kopalni i przestrzegania zasad BHP.

Pierwsza grupa robotników odmówiła wyjazdu na powierzchnię po zakończonej nocnej zmianie z 2 na 3 września. Następnego dnia dołączyło kilkunastu górników. Strajkuje 29 robotników.

Górnicy domagają się, żeby pensje zostały podniesione do poziomu tysiąca dolarów (ponad 3700 zł), aby kierownictwo kopalni przestrzegało norm BHP i żeby zarząd kopalni został wymieniony. Kopalnia jest częścią Krzyworoskiego Kombinatu Rud Żelaza (KŻRK), przedsiębiorstwa sprywatyzowanego w formie spółki akcyjnej po rozpadzie ZSRR. Obecnie KŻRK należy do oligarchy Ihora Kołomojskiego.

Dyrekcja KZRK groziła górnikom, że poinformowała już o strajku Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy oraz rząd. Zarząd kopalni oświadczył również, że górnicy mogą w przyszłości zostać zmuszeni do wypłacenia firmie strat wywołanych strajkiem.

7 września w centrum miasta zorganizowano pikietę i protestacyjny przejazd samochodów. Wsparcie dla strajku wyraził Niezależny Związek Zawodowy Górników Ukrainy, który poinformował, że pod wpływem wydarzeń w Żowtnewej również w innych zakładach załogi zaczęły rozważać strajki.

Społeczność

dzierżyński