Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Chile: Protesty i represje ponownie nabierają na sile

Chile - protesty

Wzmagają się ponownie chilijskie protesty, które w marcu przygasły ze względu na pandemię. Kapitalistyczne państwo odpowiada bezwzględnymi represjami. Przykładowo, podczas piątkowych manifestacji w Santiago policjant zrzucił z mostu do rzeki jednego z demonstrantów.

Na tym odcinku rzeka Mapocho przepływająca przez stolicę ma zaledwie kilkanaście cm głębokości, a jej dno jest wybetonowane. Poszkodowanego szesnastolatka przewieziono w stanie krytycznym do szpitala. W sobotę odbyły się liczne manifestacje w stolicy kraju przeciwko brutalności policyjnej. Opozycja domaga się dymisji szefa policji.

Trwające od roku protesty poskutkowały już realizację jednego postulatów - 25 października odbędzie się referendum w sprawie zmian Pinochetowskiej konstytucji. Lewicowa opozycja zaznacza, że zasady rozpisania nowej konstytucji zostały obwarowane przez rząd wieloma obostrzeniami, m.in. nie wszystkie artykuły konstytucji będą mogły być zmienione, a nowa ustawa zasadnicza musiała być przegłosowana przez 2/3 parlamentu.

Jednocześnie chilijska klasa robotnicza biorąca udział w protestach zaznacza, że referendum nie oznacza ich zakończenia. Demonstranci sprzeciwiają się, bowiem całościowej polityce rządu oraz trwającemu wiele dekad neoliberalnemu konsensusowi.

Społeczność

Obama rev