Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

FZZ przedstawia ekonomiczny program walki z pandemią. Lewica krytykuje politykę pandemiczną rządu

Strajk

Forum Związków Zawodowych domaga się większej ochrony dla pracowników medycznych. W opublikowanym oświadczeniu stwierdza: „Niestety, państwo po raz kolejny abdykowało, w największej mierze odrzucając nie tylko postulaty środowisk medyków w zakresie chęci udzielania wsparcia kluczowym instytucjom państwowym, ale również w zakresie debaty na temat warunków pracy i płacy zatrudnionych w szpitalach i pozostałych placówkach pracowników’.

FZZ postuluje wprowadzenie Tarczy Medycznej, która miałaby obejmować następujące postulaty: poszerzenie centralnych gremiów ds. zarządzania kryzysowego o przedstawicieli organizacji pracowników oraz pracodawców branży medycznej; przywrócenie stuprocentowego zasiłku dla medyków przebywających w kwarantannie lub na zwolnieniu; wprowadzenie ubezpieczeń dodatkowych, które rekompensowałyby straty poniesione w wyniku pracy w rudnych warunkach; dodatek dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia w wysokości średniego wynagrodzenia za pracę netto (zgodną z wyliczeniem za poprzedni kwartał br.) i przekazanie w związku z tym w trybie pilnym dodatkowo 1% PKB na ochronę zdrowia; stworzenie dodatkowych miejsc pracy, wsparcie miałoby obejmować obsługę personelu w zakresie komunikacji ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi; zmiany w przepisach wzmacniających opiekę prawną nad personelem; zabezpieczenie zakażonego personelu medycznego, zapewniające mu odpowiednie warunki przebywania poza domem.

FZZ przypomniało również, że kilka miesięcy temu złożyło skargę do Międzynarodowej Organizacji Pracy w związku z wprowadzeniem przez Rząd RP nakazu pracy dla pielęgniarek i położnych.

Politykę pandemiczną rządu skrytykowała również parlamentarna Lewica.

Kiedy Lewica nawoływała do tego, żebyśmy nie otwierali pochopnie szkół, bo może być wielka transmisja wirusa, to słyszeliśmy: „przesadzacie”. Kiedy dzisiaj widać wyraźnie, że to bezobjawowe dzieciaki są największym źródłem transmisji wirusa, premier mówi: <<poczekajmy>>” – stwierdził Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy.

Ostatnie cztery miesiące zostały zmarnowane. Widać to wyraźnie. To, co ogłosił wczoraj premier Morawiecki pokazuje jak wiele zaniedbań w sferze służby, zdrowia, gospodarki, społeczeństwa zostało popełnionych. Premier nie panuje nad swoja ekipą. Ministrowie, sekretarze stanu, podsekretarze stanu działają na swoich poletkach, ale nie łączy ich żadna koordynacja” – zauważył Gawkowski.

W sferze gospodarczej decyzje podejmowane są z dnia na dzień. Dwa dni temu na spotkaniu z premierem słyszeliśmy, że nie będzie lockdownu, nie ma się czego obawiać. Teraz słyszymy, że po 21:00 nie będzie można pójść do restauracji” – skrytykował chaotyczną politykę rządu szef KP Lewicy.

Baliśmy się w Polsce scenariusza włoskiego, a mamy scenariusz polski, który jest przykładem już obśmiewanym w Europie” – dodał.

Lewica proponuje zawiesić na dwa tygodnie nauczanie w szkołach i wprowadzić na ten czas zasiłki opiekuńcze dla rodziców. Zaleca również powołanie edukacyjnego zespołu zarządzania kryzysowego.

Na konferencji wystąpiła też, która podkreśliła, że Lewica rozumie, iż dzieci potrzebują kontaktów rówieśniczych, a więc przerwa powinna zostać wprowadzona na okres krótki, testowy.
Proponujemy dwutygodniową przerwę szkolną, przerwę edukacyjną, w czasie której można byłoby przygotować wszystkie szkoły w Polsce do nauczania w systemie mieszanym – częściowo zdalnym, częściowo stacjonarnym, tak aby młodsi uczniowie, uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, uczniowie, którzy szczególnie potrzebują kontaktu rówieśniczego, mogli korzystać, ale bezpiecznie, ze stacjonarnej szkoły, a ci którzy są starsi, którzy mogą sobie pozwolić na edukację zdalną – uczyli się zdalnie” – mówi posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Wiceszef klubu Tomasz Trela poinformował, że Lewica proponuje także zwiększenie subwencji edukacyjnej dla samorządów, aby miały więcej środków na bieżące działania i ew. rekompensaty lub podwyżki w formie dodatków dla nauczycieli.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN