Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Ameryka Łacińska: Wielkie zwycięstwa lewicy

Strajk

Latynoamerykańska lewica osiągnęła 2 wielkie sukcesy polityczne.
 
18 października Ruch Na Rzecz Socjalizmu (MAS) zdobył 55% głosów w wyborach ogólnych przy frekwencji 88%. Tym samym MAS poprawił swój wynik z ubiegłorocznych wyborów (47%), które zakończyły się puczem wojskowym i obaleniem prezydenta Evo Moralesa. Pomimo represji puczystów zwolennicy MAS nie ustawali w walce o ponowne wybory i ostatecznie wymusiły na juncie ich przeprowadzenie.
 
Prezydentem-elektem został Luis „Lucho” Arce, były minister gospodarki i finansów publicznych w administracji Moralesa. MAS zdobył również 73 miejsca (na 130) w Izbie Deputowanych i 21 miejsc (na 36) w Senacie.
 
25 października, po trwających rok protestach przeciwko neoliberalnej i represyjnej polityce rządu chilijskiego, odbyło się referendum ws. zmiany reakcyjnej konstytucji. Od początku był to jeden z najważniejszych postulatów protestujących. W referendum Chilijczycy odpowiadali na 2 pytania – „Czy chcesz nowej Konstytucji?” oraz „Jakie ciało powinno spisać nową Konstytucję?”.
 
W odpowiedzi na I pytanie 78% głosujących opowiedziało się za zniesieniem obecnej konstytucji, którą ratyfikował w 1980 r. reżim Pinocheta. W II pytaniu 79% głosujących poparło wybranie Konwencji Konstytucyjnej w powszechnych wyborach. Pozostałe 21% opowiedziało się za stworzeniem konstytuanty złożonej w połowie z obecnych parlamentarzystów i w połowie z nowo wybranych członków.
 
11 kwietnia 2021 roku odbędą się wybory do konstytuanty. Najpóźniej w sierpniu 2022 r. ma odbyć się referendum nad nową konstytucją.

Społeczność

future2