Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Grecja: PAME wzywa do solidarności ze strajkiem generalnym

PAME

Komunistyczny Wszechrobotniczy Front Bojowy (PAME) wezwał do organizacji protestów solidarnościowych pod greckimi ambasadami 26 listopada, kiedy to miliony greckich robotników mają przystąpić do strajku generalnego. Przyczyną strajku jest rządowy projekt ustawy, która wprowadza 10-godzinny dzień pracy i 6-dniowy tydzień pracy oraz praktycznie znosi prawo do strajku.

Pandemia stała się wielką szansą dla rządu i szefów do antypracowniczej ofensywy, ochoczo wspieranej przez rząd. Dzieje się to w tym samym czasie, kiedy kraj znajduje się u progu nowego lockdownu, a krajowy system opieki zdrowotnej, na skutek zaniedbań rządu, jest praktycznie bezbronny i pozbawiony personelu” – wyjaśnia PAME w opublikowanym oświadczeniu.

Oprócz wydłużenia czasu pracy ustawa przewiduje zakazanie i zastąpienie ,,głosowaniem elektronicznym” walnych zgromadzeń związków zawodowych oraz zakaz pikiet i demonstracji. Związkowcy z PAME zwracają uwagę na to, że oznacza to praktyczną likwidację prawa do strajku.

Nie cofniemy się przed zbiorową walką o nasze prawa i wolności związkowe. Nie pozwolimy kapitalistom i ich burżuazyjnemu państwu zabrać nam prawa do zrzeszania się, gromadzenia i decydowania o wyborze naszych przedstawicieli. Nie przestaniemy walczyć bez względu na to, jakimi prześladowania będą nam grozić. PAME wzywa związki zawodowe w każdym kraju do potępienia antyrobotniczej ustawy rządu greckiego. Apelujemy o międzynarodową solidarność robotniczą ze strajkiem generalnym robotników Grecji 26 listopada” – pisze w swoim oświadczeniu PAME.

Społeczność

rot front