Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

Kryzys w Polsce: Rośnie liczba pracowników rozważających emigrację

emigracja.jpg

Wg danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), aż 20% polskich pracowników rozważa wyjazd z Polski w celach zarobkowych. Najczęściej emigrację rozważają pracownicy telekomunikacji, IT, branży finansowej i ubezpieczeniowej, oraz hotelarstwa i gastronomii.

PARP podaje, że 22% pracowników poważnie myśli o emigracji zarobkowej. 4% zamierza wyjechać na stałe - głównie kierowcy, przedstawiciele kadry zarządzającej, robotnicy niewykwalifikowani i inżynierowie. 2% planuje wyjazd na czas określony – przede wszystkim sprzedawcy, kasjerzy, robotnicy niewykwalifikowani, mistrzowie, brygadziści, pracownicy z branży hotelarskiej i gastronomii, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i handlu. Jako potencjalne cele wymienia się najczęściej Niemcy (37%), Holandię (19%) i Wielką Brytanię (17%).

Sytuacja na polskim rynku pracy staje się coraz mniej pewna. Oficjalna stopa wynosi obecnie 6,1%, a wielu pracownikom obcięto czas pracy, przez co mniej zarabiają. Pod koniec września br. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1,025 mln bezrobotnych. To spadek o 3,3 tys. osób w porównaniu z sierpniem, ale wzrost o 173 tys. osób w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Społeczność

jednolity front