Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

Polska: Pielęgniarki zapowiadają wchodzenie w spory zbiorowe

OZZPiP

Pielęgniarki żądają niezwłocznego opublikowania znowelizowanej ustawy covidowej, która przewiduje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia dla całego personelu medycznego zajmującego pacjentami z COVID-19 i podejrzanymi o zakażenie. Ustawę przegłosowano w Sejmie w październiku przy poparciu opozycji i sprzeciwie rządu. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację. Ustawa ciągle nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok zapowiada, że jeśli wypłacenie dodatków dla pielęgniarek będzie nadal odsuwane w czasie, w całym kraju zaczną one wchodzić w spory zbiorowe z pracodawcami.

Ostatnio oddziałowa na psychiatrii samodzielnie zajmowała się 80 ciężko chorymi, bo jej oddział przekształcono na covidowy. Ludzie muszą brać po kilka dyżurów z rzędu, a gdy mogą odpocząć, ich organizm nie wytrzymujemówiła PtokRzeczypospolitej”. Wskazała, że w tym miesiącu zmarło w Polsce 13 pielęgniarek.

Dodatkowo bonus, który pielęgniarki wywalczyły podczas strajków w 2015 r. (tzw. zembalowe), od przyszłego roku miałby być włączony do ogólnej puli pieniędzy dla szpitali jako zwiększenie kontraktu z NFZ, a nie jako wypłaty dla określonej grupy zawodowej.

Wobec zawieszenia minimalnych norm zatrudnienia, co powoduje brak stabilizacji i bezpieczeństwa wykonywania zawodu, wobec rażącego pogorszenia warunków pracy i płacy, ciągle trwającego od wielu miesięcy stresu, przemęczenia i wypalenia zawodowego musimy coś z tym zrobić – napisała 19 listopada Krystyna Ptok w opublikowanym oświadczeniu.

Ze strony rządzących nie ma żadnych przejawów ani prób rozwiązania w/w spraw na szczeblu ogólnopolskim. Jeszcze liczymy na opamiętanie rządzących, ale chyba jest to nadzieja płonna, bowiem Rząd RP i MZ nie prowadzi już żadnych rozmów ze stroną społeczną – stwierdziła Ptok.

Społeczność

che rebel