Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Międzynarodowa akcja robotników Amazona

Amazon

W piątek w piętnastu krajach świata równolegle odbyły się protesty robotników Amazona. W okresie pandemii wartość firmy osiągnęła bilion dolarów. Protesty pod hasłem #MakeAmazonPay, („Niech Amazon zapłaci”) zorganizowała koalicja, w której skład weszły m.in. Amazon Workers International, Uniglobal, ITUC, IndustriALL, Oxfam, Greenpeace, Postępowa Międzynarodówka i Amnesty International.

Okres świąt w czasie pandemii oznacza więcej zamówień od klientów Amazona, ale nie powinien oznaczać więcej zagrożeń dla pracowników Amazon. Amazon jest jedną z najpotężniejszych korporacji na świecie, na której czele stoi Jeff Bezos, najbogatszy człowiek na świecie. W czasie pandemii Amazon stał się korporacją wartą ponad bilion dolarów, a Bezos został pierwszą w historii osobą, której prywatny majątek osiągnął 200 miliardów dolarów. Tymczasem, gdy pracownicy magazynowi Amazona ryzykują życie za niskie płace, ślad węglowy giganta urósł do rozmiarów większych niż ślad dwóch trzecich spośród wszystkich krajów na Ziemi, a Amazon płaci podatek korporacyjny bliski zeru. Wszyscy wiedzą, że TO NIE JEST W PORZĄDKU. Sukces Amazona nie byłby możliwy bez pracowników, środowiska oraz instytucji publicznych. Amazon zabiera za dużo i oddaje za mało. Czas zmusić Amazon do płacenia, MAKE AMAZON PAY. Jesteśmy pracownikami, działaczami i obywatelami z całego świata, łączącymi się w kampanii Make Amazon Pay, by Amazon uczciwie płacił pracownikom, płacił za swój wpływ na środowisko i płacił podatki” – oświadczyła w opublikowanym stanowisku Inicjatywa Pracownicza, związek zawodowy działający w polskich magazynach Amazona.
 
Protesty wspiera Amnesty International, która opublikowała raport „Amazon, Let Workers Unionize” („Amazon, pozwól robotnikom na zrzeszanie w związkach zawodowych”). Raport dokumentuje antyzwiązkowe represje koncernu we Francji, Polsce, Wielkiej Brytanii i USA.

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna